Citat:
Ursprungligen postat av Julius Mosca
Jag tycker TS bör betänka att en katt inte kostar många hundralappar (ibland kan man få dom för en tjuga typ) och det kanske är bäst att göra sig av med katten. Dess asociala tendenser kan vara även genetiskt betingade och då är det inte bra att låta den leva vidare.
Dessutom kan den utgöra en fara för barn och andra katter.
Bäst är att låta den somna in, avlivning går att göra hos närmaste veterinär och behöver inte vara så dyrt, om du känner någon jägare kan denne göra gratis säkert, bor du nära något vattendrag kan du göra det på det gammaldags sättet även om det inte rekommenderas.
Även om jag anser att några inlägg inte är värda besvara HÄR så skulle jag vilja veta vad som anses med meningen ovan.
På vilket sätt skulle katten vara "farlig"?
Även jag är en sån dum idiot att jag anser att den som ORKAR och VILL ska ha full rätt att försöka hjälpa ett djur som haft oturen att födas på fel ställe och till ett svårt liv.
Det finns INGENTING som säger att det absolut inte ska gå.
Med lång erfarenhet bakom så vet jag att det går - i dom flesta fall. (PS: jag är inte tonåring, tvärtom är det länge sen den tiden)
Vi har själva tagit hand om och fått en katt i denna situation som vår bästa katt genom hela familjens liv. Jag har ordnat hem och placerat sådana här katter med LYCKAT resultat och nöjda nya ägare.
Det finns enstaka fall som inte går bra, DÅ anser jag att katten ska få somna in utan smärtor och stress.
Nu har inte TS den situationen, definitivt inte än. Därför tycker jag inte att tråden ska förstöras utan just få vara till för de positiva åsikter och frågor som TS har.
Jag läser gärna en annan tråd som tar upp problemet med dom förvildade katterna och vad som kan anser realistist att göras åt en ohållbar situation. Tyvärr är det ett fåtal som har turen att bli omhändertagna som TS katt utan dom andra, många tusentals, har oturen att få plågas ute sina korta liv.
Mvh Eliza