Skulle starta om min dator från grunden och körde en XP-skiva, alla program försvann men filerna är kvar. Hur gör jag för att formatera om systemdisken?
Det gör du i installationsprogrammet för XP, inga konstigheter. Att alla program försvann men inga filer är inte en formatering och innebär att du måtte ha installerat XP utan att ha formaterat om, dvs bara hoppat det steget.
Som sagt detta gör du i början av installationen. Du får välja att göra en ny installation och tag gärna bort den gamla partitionen och skapa en ny så är du säker att det verkligen blir tomt
Efter att Du tryckt på 'Retur' för att installera Windows XP kommer Du att få upp en lista över befintliga partitioner på Dina hårddiskar. Markera den partition Du vill radera (den med Din befintliga Windows-installation) och ta bort den genom att trycka på 'D' och sedan 'L'. Därefter trycker Du på 'C' för att skapa en partition i det opartitionerade diskutrymmet. Markera sedan Din nyskapade partition i listan och tryck på 'Retur' för att installera XP på den.
Det är inte svårt och allt står tydligt i installationsmenyerna.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!