Citat:
Ursprungligen postat av Red_Sea
Jag har lite funderingar kring detta ämne. Har sökt men inte riktigt funnit något som stämmer in.
Kan börja med att säga, nej jag ska inte bli Pappa än. Har inget körkort, inget jobb eller sparade pengar. Så jag väntar med detta.
Till min fundering. Jag har nu sätt på serien "Sjukhuset" som visas/visades på TV3 där det förekommer en del förlossningar. När en förlossning har inträffat och barnet är förlöst ur sin Mamma, varför ger dom barnet direkt till Mamman och inte till Pappan? Varför? Har länge funderat på det. Alltså jag är inte irriterad eller så. Har bara funderat över. Varför ger dom inte barnet till Pappan när den har förlöst ur Mamman?
Är detta en tradition eller har läkarna sagt så - Barnet ska direkt till Mamman, punkt slut!
Kan någon förklara detta för mig.
Kanske ren instinkt?
Sedan kan det nog spela roll också för bebisen som är van med mammans rörelser och ljud att komma upp på hennes mage. Där har han legat i magen i 9 månader i ett rött halvmörker med dämpade ljud, så helt plötsligt ut i en strålkastare och 15 grader kallare temp. på magen under en filt är det lite som att ligga i magen igen och det gillar bebisar.
Sedan så försvinner smärtan direkt, så fort man får den lille parveln på magen blir man uppslukad av den lille och kan inte tänka på nåt annat.
Jag skulle nog bli vansinnig om nån annan skulle ta barnet direkt efter förlossningen, har man legat där och haft ont i 20 timmar ska fan ingen annan snuva en på konfekten!