• 1
  • 2
2008-09-11, 13:55
  #13
Medlem
MoribundWorlds avatar
Citat:
Seriös kampsport innehåller ett stort mått av filosofi samt meditation och annan typ av "introspektiv styrketräning", så kontakta en välrenommerad dojo och ta ett samtal med en sensei där.

Skitsnack.
Citera
2008-09-11, 15:50
  #14
Medlem
Marmosets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MoribundWorld
Skitsnack.

Elucidera!
Citera
2008-09-11, 16:09
  #15
Medlem
Jag tycker att du borde testa någon form av fullkontakt kampsport dvs boxning/thaiboxning/mma. Dessa kampsporter härdar dig och stärker ditt självförtroende. Huruvida du blir mer benägen att slåss eller inte beror nog mest på din personlighet. Själv tränar jag thaiboxning och tycker att det är en komplett sport som tillåter dig att göra det mesta stående.
Citera
2008-09-12, 19:39
  #16
Medlem
lefthooks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MoribundWorld
Skitsnack.

Håller med.

Kampsport har i mina ögon inget med filosofi att göra öht.
Däremot kan det ge en stor dos självinsikt, man får bättre självförtroende och kroppskontroll. Dessutom är det vansinnigt kul.
Ett tips är att du verkligen testar runt och går igenom fler olika typer av kamparter för att hitta den som passar just dig.
__________________
Senast redigerad av lefthook 2008-09-12 kl. 19:43.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in