Citat:
Ursprungligen postat av tjock-steffe
Därför att det blir en konflikt mellan affärsintressen och sportsliga intressen. Jag skulle helst se en oberoende arrangör som inte har egna fighters, det skulle vara bäst rent sportsligt men såklart inte bäst för UFCs kassakista.
Vad sedan respektive idrottsman och dess arbetsgivare kommer överens om är ju deras ensak. Dock är det väl lätt att bli rätt utnyttjad som idrottsman eftersom de allra flesta är okunniga inom affärs- och juridikfrågor. Men de kommer säkert att organisera sig efter ett tag, det har ju 'alla andra' gjort.
Fast att det blandas sportsliga och affärsintressen är ju sant för i stort sett alla professionella sporter. Att Fedor signas/signar och möter Brock är väl av högsta sportsliga vikt om något.
Jag tror inte det kommer bli något överorgan inom MMA. UFC har totalt monopol och har sett tydligt vad det gjort med boxning att ha alla jävla gamar som ska in och styra och utse champs hit och dit. Enda skillnaden blir att "gamarna" flyttas uppåt och istället för UFC blir det bara urvattnat. Det kommer inte bli något slags FIFA av det hela, det har inte fungerat i fightbranchen och jag har svårt att se hur det skulle funka rent praktiskt.
Fast detta har ju trots allt väldigt lite med sakfrågan att göra. Att ufc inte tillåter sina kontrakterade fighters att fightas för andra organisationer ser jag som rätt självklart. Men jag tar gärna emot argument varför det skulle vara så.