Citat:
Ursprungligen postat av miapetter
Behöver inte gissa...
Han ska höras om hur troligt det är att någon obemärkt ska ha tagit en hammare ur behållaren för beslagtaget gods ang. att CS sa sig blivit av med en hammare där.
Ok. Då kan man väl tänka sig:
- att FG vill visa att CS ljuger om den beslagtagna hammaren, dvs. att hon inte alls kunnat haft någon hammare som hamnat i behållaren på Skavsta, eftersom ingen passande hammare hittats och det inte är troligt att någon obemärkt kan ha tagit bort den från behållaren.
Frågan är - vad vill FG, i förlängningen, visa med ovanstående? Knappast
bara att CS ljuger om hammaren, det leder ju inte så långt, med tanke på alla andra lögner hon presterat kan det väl sägas vara klart redan att hon i många fall är en lögnare? Eller?
Kan man ha hittat en annan hammare som läggs fram efter att ovanstående vittnesmål har avgivits? Dvs. är vittnesmålet en ingång till ett åklagarens triumfkort?
Eller vad tror ni?