Citat:
Ursprungligen postat av SulFatrykarn
En tanke jag slås av ofta då jag surfar på flashback är hur ofta det känner helt uppenbart att personerna som skriver snarare är 16-årsåldern än 18 eller äldre.
T ex. när det snackas om nätbutiker, då är det alltid snack om svenska butiker och att man ska kunna köpa på "postförskott". Det verkar som om dessa personer inte har någon egen adress eller någon internetbank eller visakort. När det kommer till bankbetalningar så dyker det alltid upp folk som inte fattar alls hur man gör, som om det vore första gången de körde via nätbanken.. Det är också alltid snack om hur ens farsa tar ens post , snack om "skolan", "brorsan" "läxor" osv. I Dataforumen är det ofta frågor om att ens farsa har låst ens internet , och i drogforumen frågor om soss och att "skolsköterskan" ska ta pisseprov osv..Vad tror ni - kan det vara så att en stor del av medlemmarna egentligen är under 18 år? Jag tror det. Vad tror ni?
Finns garanterat ett flertal som är under 18. Men de exempel du tar upp bevisar egentligen ingeting, eftersom 18-19 åringar går i gymnasiet och då oftast bor hemma hos sina päron.