Citat:
Ursprungligen postat av OriginalBac
Tack för alla svar!
Och skönt att vetat att man inte är själv.
Jag tror mycket på det du skrev, Yidaki, om människans förfrämligande ifrån sin egen kultur. Jag tänker ofta att jag inte får någon ro i detta samhället. Inte att jag hatar samhället eller tycker att det är skit, men jag kan inte få någon ro här.
Den existentialistiska traditionen påverkar mig starkt och jag försöker vara noga med att leva ett autentiskt liv. Att vara så medveten som möjligt om mina val och att för allt i världen inte göra saker för att man "ska" eller för att andra gör det. Jag är helt säker på att det är så man blir lycklig, att man tittar in i sig själv och finner det man verkligen vill, och sedan satsar man all sin kraft och all sin tid på att göra det. Men mitt problem är som sagt att när jag tittar in där, hittar jag inget.
[_ _ _]
Därför är jag extremt rädd att jag i mitt sökande efter mig själv/det mina gener är bäst på/mitt öde/guds mål med mig/det som innerst inne är jag, kalla det vad ni vill, har tappat bort mig själv totalt. Med det menar jag att min uppenbarelse, mitt vara, hela tiden är genomtänkt. Jag kan aldrig bara vara, utan måste vara genom mittt medvetande. Och som ni säkert vet är ju ett tecken på lycka, "flow", att man bara är och inte har någon uppfattning om sig själv och tid.
Seiji! Det verkar som om vi har exakt samma problem. Jag har också funderat på om det beror på min umgängeskrets. Jag har ju kommit in på psykologprogrammet och så nu, så jag kommer ju byta liv totalt, och kanske kommer det isåfall bli min "räddning".
Ovan stämmer verkligen in på hur jag känner mig. Jag antar att det inte var så bra gjort av mig att jobba på en industri i ett år för där kände jag mig verkligen inte hemma och jag kunde inte använda min kunskap och jag kunde inte prata med någon där. Min ångest blev stor, och på så vis som Kierkegaard beskriver den, som en språngbräda, blev den för mig. Och jag sade upp mig från jobbet.
Nu hoppas jag att nästa språng ut på det sjuttiotusen famnarnas djup ska vara att börja plugga. För jag är extremt trött på att vara trött och förvirrad.
Jag tror du är på rätt spår där,

med att hitta ett nytt "objekt för patos" liksom.
Man behöver ha något som bekräftar en själv som subjekt.
Ibland är det en romans, ibland är det en religion,
men det kan också vara familjeliv, vetenskap, politik, och så vidare.
Bara det är något som man kan rikta sina intentionaliteter till,
utan att det blir för mycket ångest.
(En författare som talar mycket om det här är italienska sociologen Francesco Alberoni,
han beskriver hur det fungerar både på makro och mikro nivå,
men som psykolog och sociolog då, och inte filosof)
Det är som en vän till mig som flyttade till Stockholm, det var lite av hans dröm. Han började skolan där, och det verkade gå vägen. Men han var ensam, en norrlänning i stockholm. Och utbildningen han valde gjorde att han inte hade något gemensamt med sina klasskamrater. Han blir tokglad när jag kommer och hälsar på, för då har han någon att snacka trance musik, äventyrsspel och prylar med. Men det är sällan jag gör det. Nu jobbar han på lager, han hoppade av utbildningen. Och så har han lagt på sig några kilon. En typisk produkt av den här världen vi lever i idag.
"Flexibilitet" snackar politikerna om på TV när Volvo säger upp 1200personer. Flexibilitet, är ett ord man måste nämna minst en gång på en anställningsintervju. Vad det betyder egentligen är att man ska vara så rotlös som möjligt. Redo att flytta varhän arbetsgivaren vill, och då är det bra om man inte har familj eller något annat som håller en kvar. Men hur ska man då relatera till världen. Om man lämnar det som gör en till en varandes person, det som man vet något om, det som gör en till den man är, vad finns det då för mening med allt.
Ironiskt nog gör ju detta att folk söker efter rötter allt mer istället. Man ska gå på "personlig utveckling", lära sig yoga och gå på gym, gå på kurser och annat som gör att man kan "hitta sig själv". Men det kostar multum...
Då är det bättre att börja på psykologprogrammet
Citat:
Ursprungligen postat av Seiji
Du verkar verkligen kunna din grej med ord och innebörd och allt det dära.
Jag har läst mycket av det du har skrivit och det jag har läst är väldigt djupt och bra. Du verkar hänga väldigt mycket i "Filosofi-rummet", men allt det här blev bara för mycket för en trött jävel klockan 04:02.
Det i fet text, att meningen skapas. Jag hittar bara ingen mening med det mesta. I just go with the flow för att göra någonting.
"Ska du hänga med dit?" - Ja visst
"Ska du vara med på det?" - Ja visst
Jag kommer inte på något jag själv vill, jag gör inget för min egen skull. Jag vet inte vad jag vill, var hittar jag detta? Långt långt där nere, ligger svaren djupt gömda, men hur hittar jag dem? Är det bara att fundera och försöka känna efter?
Mm, det var tur att jag inte toksvamlade där märker jag nu.
Man ska nog inte skriva filosofi mitt i natten
"Flow" verkar inne nu, och det är väl bra antar jag. Det är som hur "Mindfulness mediation" blivit populärt också. Tanken om att man ska vara i nuet, in the moment som dom säger. Det är i sig inget nytt, buddhism har vetat om det i 2500år, men det verkar populärt nu ändå.
Om man är i nuet, så blir man i alla fall inte deprimerad.
Men det är väl ingen garanti för att man ska bli lycklig.
Eftersom mening finns/skapas "mellan" subjekt/objekt,
kan man fylla sitt liv med mening genom att röra sig mellan dom.
Till exempel, en person på krogen kan vara vilken människa som helst,
men om man lär känna den personen kan det bli en vän.
En vän är någon man har en relation till, det är relationen som är meningen,
det som är mellan två personer.
Men det behöver inte vara en annan människa, det kan vara en sak,
det är därför folk "köper" saker för att ge mening till sina liv.
Men man måste inte köpa saker för att ha någon sorts relation till dom.
För att ha en relation till naturen, skogen, räcker det att ta på sig kängorna och gå ut.
Sen om man talar om det med någon annan, berättar att man varit ute i skogen, då får meningen mer mening. Det sociala handlar bara om relationer, så det finns mycket mening att hämta när man talar med en annan människa, oavsett om det bara är grannskvaller vid middagen eller politik under köksfläkten på festen.
Och det bästa är, att det spelar ingen roll om man gnäller, är förbannad, eller om man är glad, positiv. Bara man vet var man har saker och ting, så vet man var man själv är. Det kan ge lika mycket mening att sitta med några vänner och klaga på miffon på TV'n över en flaska öl, som att dansa och ha roligt med en fin tjej.
Det är nog olika från person till person,
vad som gör att man inte har mening i sitt liv längre.
Men det finns mycket där ute i världen,
som kan göra att man känner sig till freds igen.
Det måste egentligen inte vara något nytt, det kan vara att man ser något
från ett nytt perspektiv. Istället för att bilen-körs-till-jobbet,
kan det vara bilen-körs-till-havet. Då får man ny motivation till att köra bilen.
Objekten är inte helt tomma,
men deras ontologiska sida är föränderlig, till skillnad från deras materiella egenskaper.
Fotbollen kan bli mortel (Inte speciellt praktiskt

)
Suparkompisen kan bli snacka-skit-kompis. (Lite mer praktiskt

)