Citat:
Ursprungligen postat av
SecretGarden352
I många berättelser här i denna tråd slås jag av hur Sverige beslutar om utvisning, men samtidigt saboterar för sig själv med verkställandet.
Bara en sådan sak som att utvisa en person men inte till hemområdet utan till en annan plats. Det uppstår praktiska problem. Badgad för kurder, Afganistan för hazarer från Iran etc.
Men sedan är det ju detta helt hopplöst vansinniga med att beslut dröjer. Det är sanslöst långa tidsperioder som bara går åt för att myndigheterna är så sanslöst sega i sitt arbete. Berättelser där människor väntat på beslut i åratal.
Det är sjukt. Om jag hade fått möjlighet att förändra så skulle jag absolut se till att folk får beslut inom två veckor.
Sedan ska man aldrig ge permanent uppehållstillstånd till asylsökande. Det var ett grovt tjänstefel. Målsättningen ska alltid vara att arbeta internationellt för att flyktingar ska kunna återvända till sina hemländer.
Angående lång väntan på beslut: handlar ofta inte om lång handläggningstid utan om att den asylsökande har avvikit etc.
Söker asyl, går under jorden, ärendet avskrivs, dyker upp igen, får avslag, avviker åter osv osv.
Sedan givetvis att man söker asyl i olika id, ev i olika länder.
Då drar besluten ut på tiden,
Och i snyftmedia nämns aldrig bakgrunden: där blir rubriken att ”nu skall Ali utvisas efter 9 år”, och inget om att han hållit sig undan i 8.