Citat:
Ursprungligen postat av InteIgen
Har under en tid önskat bli läkare med inriktning på kirurgi, men önskar information om hur det är att arbeta som läkare i allmänhet del inom kirurgi.
Jag kan utan minsta tvekan säga att läkaryrket är svinkul, stimulerande och utmanande på många olika plan. Kirurgispecialiten tar ändå priset om du frågar mig (jag är själv kirurg...) men jag har även prövat på flera andra som alla har sina fördelar. Som kirurg har du kanske den mest omväxlande arbetssituationen; operation, avdelningsarbete, akuten, mottagning och forskning. Du blir förutom läkare även hantverkare! Man måste dock tycka det är roligt att gå jour (mycket jourtung specialitet), ha relativt hög stresströskel samt vara jävligt envis (öva öva öva operationsteknik).
Citat:
Ursprungligen postat av InteIgen
Jag är nyfiken på hur patient kontakten är för kirurger, om vad för uppgift kirurgen har mot patienten, är det enbart att berätta om ingreppet och resultatet eller tillkommer fler delar?
Som jag nämnde ovan är det väldigt mycket patientkontakt i de flesta delarna av min arbetsdag, på akuten, avdelningen och mottagningen medan kontakten av självklara skäl är begränsad under operationsdagarna... Du har ett PAL-ansvar [PAL=
patient
ansvarig
läkare] för dina patienter (till skillnad från exv narkosläkare) vilket innebär att du följer och ansvarar för patienter under hela vårdtiden på sjukhus; skriver in dem, skriver ut dem, recept, sjukintyg, uppföljning på mottagningen etc.
Citat:
Ursprungligen postat av InteIgen
Hur är en operation strukturerat, finns det en direkt hierarki (alla har sin uppgift) eller sker en diskussion under operationen.
Innan operationen värderas patienten av en narkosläkare (utom vid akuta operationer då detta inte hinns med). Man bedömer då patientens organsystem (hjärta, lungor, njurar etc) samt risker med avseende på narkosen. Sedan sövs patienten. Operationssköterskan tvättar sedan operationsområdet och "klär in" patienten i operationsdukar för att hålla området sterilt. Kirurgen kallas till operation och inleder själva ingreppet.
Operatören är ansvarig för hela operationen vilket betyder att det är operatören som beslutar om allt som skall ske under en operation. Detta brukar naturligtvis ske i samråd med ansvarig narkosläkare som har hand om själva narkosen, blodtryck, puls, andning mm. Till sin hjälp (beroende på typ av operation) har ibland kirurgen en (ibland fler) assistent som ofta är en kirurg under utbildning (ST) och ibland även AT-läkare och kandidater. Sker operationen under jourtid agerar även operationssköterskan assistent vid behov.
Citat:
Ursprungligen postat av InteIgen
Den sista frågan är mer i allmänt om läkare och det gäller vilken roll läkaren har i det sociala samspelet bland vårdpersonalen, ska läkaren vara "spindeln i nätet" eller finns det utrymme för mindre sociala läkare. Anledningen till att jag frågar är att min sociala kompetens inte är på topp nivå, därav anledningen till jag försöker hitta en specialitet som inriktar sig mer på behandlingen/diagnosering än patienterna.
Detta beror helt på vilken specialitet man väljer att arbeta inom. Det finns inom läkaryrket utrymme för många personlighetstyper; som patolog eller laboratoriespecialist har du ingen patientkontakt överhuvudtaget (patologen visserligen med avlidna människor...) medan du som distriktsläkare (=specialist i allmänmedicin) har extremt mycket patientkontakt.
Citat:
Ursprungligen postat av InteIgen
Slut fråga hur är det att forska som läkare vilken roll spelar läkaren där?
Läkaren spelar ofta en viktig roll i en forskargrupp, särskilt då det handlar om kliniska studier där försökspersoner är inblandade. För forskningen som sker genom rent laboratoriearbete finns det andra yrkeskategorier som är betydligt mer lämpade medan läkaren kanske i dessa miljöer kan bidra med kliniska tillämpningar etc. Skall du arbeta som specialist på ett universitetssjukhus förutsätts du ha genomgått en forskarutbildning och disputerat. Detta tar i allmänhet sammanlagt 4-5 år utöver ditt vanliga, kliniska arbete. Som kirurg betyder detta vanligtvis att man på ett sätt "väljer bana", antingen gör man forskarkarriär inom kirurgi eller blir überduktig på hantverket. Det är väldigt få som klarar av att bli framgångsrika på båda områdena.