Citat:
Ursprungligen postat av Zebrastripe
Igår kunde man läsa om ett Sas-plan som hade nödlandat i Hannover pga tryckfall i kabinen. Vad är det egentligen som kan orsaka att det blir ett sånt tryckfall?
Det kan finnas många orsaker men det absolut vanligaste är att det blivit något fel i systemet som trycksätter kabinen. En trasig trycksensor, en felaktig luftkonditionering eller en ventil som hänger sig. Det ytterst sällan det beror på en "läcka" i flygplanskroppen. Och det är dessutom oftast ett långsamt förlopp och inget som händer explosivt.
Och i sammanhanget ska man komma ihåg att det inte är en speciellt allvarlig incident.
Det är måhända läskigt och obehagligt för passagerna men någon större fara är det inte.
Anledningen till att man gör en snabb nedstigning är inte för att planet håller på att gå sönder utan för att man snabbt vill komma ner på en höjd där man kan andas normalt. Nedstigning görs helt kontrollerat, enligt fastställda rutiner och med ett (nästan) perfekt fungerande flygplan.