Om du gillar Pripps Blå Pure så kanske du gillar Spendrups Bright Brew? Det är väl de två märkerna som de minskat kolhydraterna på, av de svenska märkerna iaf. Finns ju Bud Light och Miller Light också iofs. Carlsberg Lite finns som folköl har jag sett, kanske finns på Systembolaget också?
Men de blir en speciellt smak när de minskar på kolhydraterna, lättdrucket men inte som vanligt ljust öl, säregen smak. Jag gillar det, men skulle nog inte orka med en hel platta direkt, tycker det smakar bäst i mindre doser, någon då och då, de är trots allt lite mindre ölsmak än vanligt öl, inte lika kraftfullt på något sätt.
Jag gillar Spendrups Bright Brew bättre än Pripps Pure, även om Pure på något sätt har förbättrat sin smak sedan ett år tillbaka.
Här är en tråd om Spendrups Bright Brew:
https://www.flashback.org/showthread.php?t=497389