2008-06-21, 01:07
  #1
Medlem
Jag verkar ha gjort ett misstag att jag har tankat hem ett xp med sp3 inbakat för tydligen fungerar det inte med patcharna när man redan har sp3. Måste jag tanka en ny version av xp, i så fall vilken?

Det finns massvis med genuine patchar, fattar inte vilken man ska använda, nån som vill hjälpa en vilsen själ?
Citera
2008-06-22, 00:17
  #2
Medlem
Sök efter Wpatcher min heter

WPatcherP5575987

Jag har inte haft ngra problem alls efter ha använt den.
Har docj inte prövat med SP3 inbakat men har ju SP3 utan problem nu.
Citera
2008-06-22, 05:27
  #3
Medlem
kklasens avatar
Det du kan göra är att ladda ner Windows XP Sp2 Corporate. Det behöver ingen aktivering alls. Ladda sedan ner nlite. Kopiera hela din skiva som du laddade ner till hårddisken. Ladda ner SP3 på sidan om på microsoft hemsida. Använd nu nlite för att baka in sp3 i din nerladdade skiva. Använd samma program för att skapa en startbar iso-fil (som du kan bränna) eller bränn direkt på en skiva.

Du kan ju använda en cd-rw skiva eller dvd-rw skiva. Ifall det inte går så är det bara att radera. Har inte testat själv, men det borde fungera enligt min terori. Själva sp3 inbakningen alltså.

Glöm inte att skriva upp en cd-nyckel för just corporate innan du börjar installationen. Allt hittar du enkelt genom att googla.
__________________
Senast redigerad av kklasen 2008-06-22 kl. 05:30.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in