• 1
  • 2
2008-06-20, 11:07
  #13
Medlem
datajesuss avatar
svar från microsoft:

För att kunna hjälpa dig, behöver jag dessa upplysningar från dig.



1. WindowsUpdate.log filen, den finns inne i C:\windows mappen, (obs. där finns 2 filer, en med mellanrum och en utan mellanrum mellan windows och update, det är den UTAN mellanrum jag behöver). Packa filen med tex. Winzip, bifoga den packade filen tillbaka in till mig.

2. Eventuell felkod som du skall få på skärmen när du gör en manuell windows update., notera också gärna vilken kb uppdatering det är där ger vilken felkod.

3. Windows produkt id, det hittar du vid att gå in i "kontrollpanel" och välja "system", så skall det stå där i dom upplysningar vid "Licenserat till" är ett långt nummer, skriv det i emailet tillbaka till mig, så jag kan kolla närmare på ditt problem.

4. Vad har du for Antivirus-program installerat på datorn ?

5. Vad har du for firewall-program installerat på datorn ?

6. Vad har du for antispyware-program installerat på datorn ?

7. Hur är datorn kopplat till internet, via modem eller adsl ?, och via kabel eller trådlöst ?, bakom en router/bredbandsdelare ? eller i nätverk ? i domän, eller arbetsgrupp ?


8. likaså skulle jag behöva att du laddar hem detta program, installerar det och kör en "do a scan and save a logfile" med det, och packa logfilen ihop och skickar till mig.

Programmet heter "Hijackthis". Programmet hämtas här: http://www.trendsecure.com/portal/en...HiJackThis.zip
Citera
2008-06-20, 14:08
  #14
Medlem
datajesuss avatar
eftersom det inte blev en folkstorm som hadde samma problem så postar jag helt enkelt min lösning på problemet istället för en redovisning i hur och varför:

öppna en kommando tolk, skriv varje kommando för sig, kolla respons (tex "xxxx lyckades")

net stop wuauserv
regsvr32 wuapi.dll
regsvr32 wuaueng.dll
regsvr32 wuaueng1.dll
regsvr32 wucltui.dll
regsvr32 wups.dll
regsvr32 wups2.dll
regsvr32 wuweb.dll

**om det behövs, starta om wuauserv
net start wuauserv

microsoft's svar kom precis:

Ladda först ner och installera denna uppdatering
http://download.windowsupdate.com/v7...gent30-x86.exe
Får du ett meddelande om att den redan finns så klicka igen på länken och välj spara spara filen i c:\
Därefter klickar du Start och väljer Kör
Skriv in - cmd - och tryck OK, du får då upp kommandotolken
Skriv in - c:\WindowsUpdateAgent30-x86.exe /wuforce - tryck Enter

Restarta sen datorn och kör Windows Update igen..


ttl: 100h | tto: missed | tts: 21h
__________________
Senast redigerad av datajesus 2008-06-20 kl. 14:49.
Citera
2008-06-21, 18:56
  #15
Medlem
StigAllans avatar
Bra att du redovisar lösningen!
Inte alla som gör detta.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in