2008-06-10, 15:56
  #1
Medlem
rahanjams avatar
Hejsan flashback

Nu efter sjukt mycket googlande idag. Så har jag försökt att hitta en vettig förklaring av Microsofts ISA. Jag hittar en sjukt ingående resencion / förklaring av den på engelska (wikipedia ofc). Men vill ha den på svenska. Yes jag har googlat som en dåre, så hänvisningar till google utan "resultat efter era sök" vill jag inte ha. Har även sökt här på flashback och på idg.

Finns det någon som vill dra en lång förklaring på vad Microsofts ISA server gör. Jag har självklart grundläggande kunskaper om det. Men vill läsa lite om det och VPN trafik osv. VPN hittade jag en jättebra faktarik länk till som jag lägger Här (VPN)

mvh rahanjam

EDIT : Ser att det finns ett forum för mer "nätverks relaterade" ämnen. Ber mod att flytta tråden dit.
__________________
Senast redigerad av rahanjam 2008-06-10 kl. 16:00.
Citera
2008-06-10, 19:31
  #2
Medlem
rallysallys avatar
http://translate.google.se/translate...wiki%26hl%3Dsv
De va tufft men det gick...
Citera
2008-06-10, 19:40
  #3
Medlem
viktorslows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rallysally
http://translate.google.se/translate...wiki%26hl%3Dsv
De va tufft men det gick...

Hahaha. Google har fler än ett användningsområde
Citera
2008-06-10, 22:52
  #4
Medlem
rahanjams avatar
Coolt :O hur gjorde du ?
Citera
2008-06-10, 22:59
  #5
Moderator
Ruskigbusss avatar
Jojo, automatiska översättningar är kanske inte riktigt bra när det gäller så specialiserade texter.


"Microsoft Internet Security och Acceleration Server (ISA Server) beskrivs av Microsoft som ett "integrerat kanten säkerhet gateway".

Citera
2008-06-11, 17:26
  #6
Medlem
rallysallys avatar
Man får ju ta det för vad de e' .
I övrigt sökte jag på google, finns säkert en guide för det också...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in