2008-06-05, 22:09
  #49
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av FuckmeJesus
Trivs man med att killarna man horar med bara ser en som ett tillfälligt hål bör man undersöka huvet.

Stackars killar som ser en tjej som ett tillfälligt hål! Men hon kanske måste knulla med så många eftersom ingen klarar att tillfredställa henne?
Citera
2008-06-05, 22:14
  #50
Medlem
bullybrugds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av g.en
Stackars killar som ser en tjej som ett tillfälligt hål! Men hon kanske måste knulla med så många eftersom ingen klarar att tillfredställa henne?
Så sexistiskt det där hade låtit från en kille
Citera
2008-06-05, 22:57
  #51
Medlem
Ufojesuss avatar
Varför köpa kon när man ändå får mjölka? Han kommer aldrig göra slut med sin flickvän om du fortsätter träffa honom ändå. Ställ krav på något mer om det är vad du eftersöker, innan nyhetens behag går över.
Vad gäller otroheten så verkar du förstå att han i princip garanterat kommer behandla dig likadant. Även om man tycker det är trångsynt & omodernt att kräva att ens partner är trogen så bör man tänka längre än näsan räcker innan man ger sig in på så djupt vatten. Du kanske inte har lust att vara lika modern när du bildat egen familj & karln din får Olle/Lisa 4 år presenterad för sig som sin son/dotter. Bara en tanke.
Citera
2008-06-06, 00:35
  #52
Medlem
Alladins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Diamantina
Ingen som uppfattar ordet som ett skällsord trivs med det.. Men som du vet blir många, många kallade för slampor - inte på grund av hur många sexpartners de har - utan på grund av sin inställning till sex, till livet, till sin kvinnlighet. Jag tror inte att någon trivs med att bli kallad för nedsättande saker, däremot kan man se en annan innebörd i ordet. Till exempel att de som blir kallade slampor ofta är roliga, livsbejakande tjejer som tar för sig. Medan de som står för tillmälena är lite rädda av sig.


Det är en fin tanke, men kärleken (eller förälskelsen) ser oftast inte några gränser.. den bara överväldigar. Och det ska vi nog vara glada för, i denna krassa värld

Nej, men frågan är hur man skall uppfatta ordet om inte som ett skällsord.
Tror ingen tänker i termen "slampa" för att de tar för sig i livet, i sexliv och bejakar sin kvinnlighet.

Nej, men kärlek borde inte vara så överväldigande så man går med på vad som helst.
Citera
2008-06-06, 01:00
  #53
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Dreamyn
Hej alla kära Fb:are...

Tänkte att en flicka skulle kunna få lite hjälp från era eminenta hjärnor.

Saken är så här. För ett par månader sedan började jag prata lite sexuellt med en kompis på msn. Vi satt då båda i ett förhållande som vi inte var jätte nöjda med sexuellt. (mitt förhållande är över pga andra orsaker, men han är fortfarande tillsammans med henne och dom har varit tillsammans i snart 3 år) Hur som haver, vi kom underfund med att vi gillade samma former av sex. Så samtalen blev rätt heta emellanåt. I sinom tid blev det även så att vi hamnade för oss själva en kväll, och det ena ledde till det andra. Den kvällen kom vi överrens om att det var, om inte en engångsgrej, så iaf inget som skulle dyka upp frekvent pga av känslor osv.
Jo just det ja. Efter den dagen, mitten på april, har vi setts på det viset 1-2 ggr veckan.

Båda två har fåt ut en hel del av det, och vi trode väl att känslorna inte var nåt problem. Idag hamnade vi ensamma i en soffa i dryga timmen, där vi bara mös och kysstes hela tiden, inget mer sexuellt än just kyssar, inte ens naket. Bara jävligt mysigt helt enkelt. Efter detta, så skickade han ett mess till mig med kontentan att han ville ta det lugnt för det kändes konstigt. Efter en del sms:ande fram och tillbaka erkände han att han börjat få känslor för mig, och därför ville ta det lugnt ett tag för att se vad som skulle hända. Jag erkände för mig själv för ett par veckor sedan att även jag har känslor. Och det vet han numer om.

Jag vet om vad jag gav mig in på när jag började det hela, och såg det då bara som ett äventyr. Men ju mer jag lärt känna honom, desto mer har jag kommit underfund med att han verkligen är allt jag letar efter hos en kille. Han har hjärna, är allmänbildad, vi har samma humor, samma intressen, samma åsikter. Allt klaffar klockrent. Men jag trodde aldrig det skulle vara besvarat med känslorna, därför har jag bara skjutit undan mina. Men nu har det ju som sagt uppdagats vad vi båda känner. Och min fråga är väl kanske rätt uppenbar.

Borde jag helt enkelt bara ge upp grabben, och inse att det är kört? Eller är det värt att försöka få honom? Tilläggas bör att vi båda har väldigt svårt för att verkligen tycka om en människa, så det är väl rätt unikt att vi faktist gillar varandra. Det känns bara så surt, att jag hittar min drömprins, känslorna är besvarade, men han har en flickvän redan

Är väl inte ens lönt att betacka sig för dumma kommentarer va?

Du kan inte göra någonting i den här situationen, tyvärr. Din drömprins är tillsammans men en annan kvinna som han ännu inte har lämnat för dig. Om du vill vara i en sådan utsatt situation där du inte kan bestämma någonting, så är det ditt val.

Det är synd att människor försätter sig i sådana här situationer, det skapar mer smärta än kärlek och ömhet, för alla parter. Men om det är din drömprins och du verkar vilja fortsätta vänta på honom, önskar jag dig lycka till.
Citera
2008-06-06, 09:44
  #54
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av bullybrugd
Så sexistiskt det där hade låtit från en kille

...och du struntar totalt i vad jag svarade på?
Citera
2008-06-06, 11:45
  #55
Medlem
Diamantinas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alladin
Nej, men frågan är hur man skall uppfatta ordet om inte som ett skällsord.
Tror ingen tänker i termen "slampa" för att de tar för sig i livet, i sexliv och bejakar sin kvinnlighet.
Sant. Men om man upptäcker vissa gemensamma drag hos de män(niskor) som använder just det ordet frekvent, och upptäcker att det sällan används om någon som ligger runt med många utan om en helt annan typ av tjejer.. så tror jag inte att man tar det lika hårt. Själv brukar jag använda uttrycket med humor.

Citat:
Nej, men kärlek borde inte vara så överväldigande så man går med på vad som helst.
Så sant, men så mycket svårare att omsätta i praktiken
Citera
2008-06-06, 14:39
  #56
Medlem
Coffe_K4n0ns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dreamyn
Otrohet stör mig inte speciellt mycket. Jag har inte haft några problem att förlåta det förut så.

Men dåså, tuta och kör isåfall. Var bara beredd på att du troligen kommer behöva "förlåta" honom en jävla massa gånger, efter ett tag så kommer han nog bli avtrubbad av alla gånger du förlåter honom, tappa respekten för dig och söka rätt på någon annan istället.

Visst kan det ju vara jag som är en riktig pessimist. Men du vet vad dem säger, pessimister har i princip alltid rätt och de fåtal gånger de har fel så blir de istället behagligt överraskade.

Men din syn på otrohet är säkert liberal och "icke-trång". Problemet är att det fungerar bara om den du träffar har samma syn som dig själv. Går ena personen och innerst inne tycker att otrohet är fel, men tillåts göra det i allafall så flyger respekten snart ut genom fönstret...
__________________
Senast redigerad av Coffe_K4n0n 2008-06-06 kl. 15:13.
Citera
2008-06-06, 14:40
  #57
Medlem
Alladins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Diamantina
Sant. Men om man upptäcker vissa gemensamma drag hos de män(niskor) som använder just det ordet frekvent, och upptäcker att det sällan används om någon som ligger runt med många utan om en helt annan typ av tjejer.. så tror jag inte att man tar det lika hårt. Själv brukar jag använda uttrycket med humor.


Så sant, men så mycket svårare att omsätta i praktiken

Ja själv kan jag nog knappt minnas att jag användt det uttrycket, men som du säger kanske i en humoristisk situation senast.

Får en del är det kanske svårt att omsätta i praktiken, jag tycker nog inte att jag har det men.
Och nu pratar vi om en tjej som redan innan ett förhållande skriver att det inte gör något om killen är otrogen... dvs till och med teoretiskt.
Citera
2008-06-06, 19:06
  #58
Bannlyst
Asså stick skit i han. Riktigt fittig stil att du gick med på att knulla med honom när han har tjej och allt. Det är det värsta jag vet.
Citera
2008-06-07, 01:35
  #59
Medlem
Dreamyns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av encap
Asså stick skit i han. Riktigt fittig stil att du gick med på att knulla med honom när han har tjej och allt. Det är det värsta jag vet.

SKa jag behöva ta ansvar för vad alla andra gör?
Citera
2008-06-07, 20:12
  #60
Medlem
Om du nu inte ser otrohet som något problem varför stör det dig då att han har flickvän? Spelar det någon roll om den andra personen han har sex med är hans flickvän eller om det är en random tjej?

Du skriver att du är "tillräckligt öppen" för att fölåta otrohet, men du har aldrig varit otrogen mot någon själv. Imo så verkar det mao vara en ensidig öppenhet, tycker du själv att det är sunt?

Citat:
Ursprungligen postat av Dreamyn
SKa jag behöva ta ansvar för vad alla andra gör?

Om inte annat så har du ett ansvar mot dig själv, att spela andrafiol för någon kan omöjligt vara bra för självkänslan. Du hamnar i en väldigt utsatt sits där det kan sluta med att du känner dig utnyttjad. Som andra redan sagt: ge honom ett ultimatum, spela inte med i hans spel mer.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in