2008-06-03, 08:59
  #25
Medlem
bjohos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edwards
Citat:
Ursprungligen postat av LågOchLångsam
Det finns en 32:a som flyger på Såtenäs, den mäter strålning i atmosfären. Såg den senast fredagen den 23/5. Den kommer at fortsätta flyga enligt min källa på F7.


Är nog samma flygning vi sett för datumet stämmer ju bra. MEN det planet lär ju inte flyga längs västkusten.
__________________
silent souls make .308 holes

Det är som sagt just strålning i atmosfären som mäts under radiakflygningar (vilket är vad den här tråden handlar om) och anledningen till att man lät lansen fortsätta med dem även om JAS skulle kunna utföra sysslan precis lika väl är om jag inte hörde fel så enkelt som att mätinstrumenten utvecklades för 32:an och aldrig byggts om sedan dess. (ser ut som en raketkapsel ungefär, fästes på 32:ans vapenbalk)

Om det är radiakflygningar du har sett på såtenäs är väl diskutabelt, de har alltid gått från just Malmslätt men rent avståndsmässigt finns det inget hinder för att flyga dem från Såtenäs, det blir bara lite längre transport till FOA i Linköping där analysen görs så möjligt är det absolut.
Citera
2008-06-06, 11:17
  #26
Medlem
Far min flög lansen j32b, vad jag förstår så är problemet rent tekniskt. Det finns utrustning i baksitsen för att sköta mätningarna dessutom. Ombyggnad för JAS skulle bli lika dyrt som att bygga nytt.

Om detta är ett sätt att hålla fler flygande längre tid eller om det verkligen finns ett behov ska nog vara osagt. Men det är i mitt tycke det vackraste planet vi haft.
RbDesign utvecklar just nu ett plan som ska kunna flygas i FSX för er som gillar sådant.
http://www.rbdesign.se/
Citera
2010-05-05, 18:39
  #27
Medlem
KnutteKragballes avatar
Nu ska provtagning av askmolnet göras i svenskt luftrum. Så snart det är möjligt ska en specialutrustad J32 Lansen samla in prover som sedan ska analyseras av Försvarets forskningsinstitut, FOI.

http://www.nyteknik.se/nyheter/fordon_motor/flygplan/article774145.ece
Citera
2010-05-10, 14:36
  #28
Medlem
Bystskuggas avatar
Gick lansen någonsin på export, eller är det som Viggen ett plan som endast använts av Svenska Flygvapnet?
Citera
2010-05-10, 15:47
  #29
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bystskugga
Gick lansen någonsin på export, eller är det som Viggen ett plan som endast använts av Svenska Flygvapnet?

Nej, Lansen gick inte på export. I den mån plan finns utrikes, så är det bortbytingar. Tydligen är utrangerade men fräscha plan ur den egna arsenalen fina bytesobjekt flygvapenmuseum emellan.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in