Citat:
Ursprungligen postat av IlDivino
Det är ju det som spelar roll. Jag menar ju att det laget som har potential/kapacitet/möjlighet att spela bäst ska spela.
Den filosofin har ju inte riktigt Lars/Roland. Landslaget idag bygger väl mycket på att de som "passar in bra" och är "bra för gruppen" får vara med i truppen. Därför får herrar som Niclas Alexandersson och Daniel Andersson hänga med på ett mästerskap till, samtidigt som Rasmus Lindgren och Marcus Berg får stanna hemma.
Den här mentaliteten att det ska vara lagom och balanserat har som sagt gett oss möjlighet att spela i flera mästerskap och det har gett avancemang från flera gruppspel, men inte längre.
För att återgå till topic är det trist att Kim har så mycket kunnande men inte får ut det han kan i landslaget. Han kan bevisligen spela på en mycket hög nivå i Lyon, men i blågult ser det inte ut att vara samma kille.