Citat:
Ursprungligen postat av Kongo_89
öm...tennisen växer som en orkan vind i kina....kolla bara på damsidan och hur den på senaste tiden fått en del kineser på top 30/20.
herrarna är på väg. KL va kanske dåligt men Shanghai är den största 1000 tävlingen...läs bara normans blogg istället för att göra era egna iq befriande tolkningar
Det är ingen som sagt att det är något fel på organisationen, att kineserna är arrangörer i världsklass vet vi redan sen länge. Problemet är att det inte finns något folkligt intresse för tennis i Kina. I en stad med 20 miljoner invånare borde det inte var svårt att sälja slut på biljetterna tycker man men likt förbannat är det tomt på läktarna varenda dag.
Jag tycker att ATP som faktiskt kräver att Masters 1000 turneringarna ska ha arenor med plats för 10.000 åskådare istället borde fokusera på var det faktiskt finns ett genuint tennis intresse, ta exempelvis Monaco där det alltid är mycket publik, den turneringen ville man nedgradera bara för att arenan var för liten? Eller Hamburg där den ofta var fullsatt som numera är en 500 turnering?