Citat:
Ursprungligen postat av
FreeFromOpression
Man kan inte vara båda, antingen eller. Juggen Djokovic
Klart man kan. Han har visat sig bräcklig vid åtskilliga tillfällen. Blev tex diskad från USO för att han dragit en boll i halsen på en linjedomare i vrede. Brukar också vara dålig när han spelar för sitt land, som i OS eller i förra upplagan av Davis Cup.
Nadal har lyckats vinna de flesta GS han så att säga
borde vinna (och har högre vinstprocent än Djokovic). Djokovic har sumpat GS han borde vunnit mot Murray, Wawrinka, Nishikori eller Medvedev i tre set, när han hade en äkta GS på linjen. Då började han istället gråta som ett litet barn på bänken.
Nadal, Federer och Djokovic har alla varit fett mentalt starka för det mesta. Ingen hade chokat som Zverev i USO-finalen mot Thiem, tex. Men ingen av dem är felfria mentalt (Nadal har tex gått ner sig rejält på senaste åren, och förlorar nu nästan alla tiebreaks och femte set.)