Jag skall fixa en bröllopstårta till 50-60 personer
Någon som har erfarenhet av att baka sådanna? Har gjort en hel del tårtor av olika de slag innan men aldrig till så många.
Jag har funderat lite på att bygga en i flera våningar men mina tidigare erfarenheter är att för höga tårtor lätt börjar säcka ihop. Vad ska man tänka på för att bygga en lyckad flervåningstårta? Är "armering" som bär upp det övre lagret en nödvändighet? Jag vet att det finns speciella ställningar men en sådan ingår inte i min tårtvision så jag undviker gärna en sådan.
Hur skär man eg en flervåningstårta. Den nedersta våningen är ju inga problem men hur går man vidare därefter. När nedervåningen är borta så återstår ju bara en jääättehög tårta, hur skoj är det att bara få en bit av innanmätet i den undre sektionen. Skär man den övre sektionen först?
Är det tråkigt att täcka tårtan med grädde? Funderar lite på vit marsipan istället, går det att köpa färdigkavlad sådan?
Hoppas ni förstår mina tankar kring detta. Tar gärna emot alla erfarenheter kring bröllopstårtor.