Citat:
Ursprungligen postat av Svesve
Kan inte påminna mig om att jag sett några övervakningskameror någonstans här. Kanske finns det, men mycket tveksam till det.
Ett exempel är den norska bensinstationen som är öppen dygnet runt, där inne finns det kamera.
Ett annat är den stora mataffären vid Gerdsken. Vet inte om det är genomfört, men kommunledning har tidigare diskuterat huruvida man ska montera övervakningskameror på skolorna i stan, för att på så sätt komma tillrätta med klotter.
Eller så är det så att Nathalie åkt till en annan ort och där fångats på bild? Till exempel finns det väl kameror på pendeltågen till Gbg om jag inte är fel ute. Väl i Gbg finns det övervakningskameror på spårvagnarna.
Likväl som hon fångats av en kamera i Alingsås, kan det ju vara så att det är i Göteborg eller någon annan närliggande stad.
Vad jag egentligen vill ha sagt är att det kan vara som jag säger, men det kan också vara på något annat sätt. Och kameror finns det nog många fler än vi någonsin kan, eller vill, tänka oss.