Tjena.
Nu är saken denna, att jag fick en 200gb sata-disk, som var uppdelad i 3 partitioner, en 5gb en 120gb och en på drygt 60gb. jag flyttade över alla mina musikvideor och konserter till den för ett tag sen, och nyss så kom jag på att ja vill ha den till en enda partition, så jag skulle merge'a partitionerna med partition magic.
När allt var klart för att börja så skulle det som var på 120gb-delen och 60gb-delen skulle lägga sig i en mapp på den färdiga disken som då skulle vara en enda partition på 200Gb.
När den kommit till 99% så kommer det upp ett felmeddelande i stil med detta ""Error 1552: The requested FRS entry is unused (free) (#siffror#)".
Jag kollade då på symantecs hemsida, där stod det att chkdsk var lösningen, körde den + reparera osv, trixade fram o tillbaka, och efter en stund så slutade partition magic klaga på det felet.
Och nu är disken inte längre uppdelad, mapparna som låg på 5gb-delen ligger kvar, mappen som skulle skapas av norton partition magic finns där MEN den går inte att komma åt, klickar man på den så kommer det fram "ogiltig sökväg, kontrollera filnamn"
Men tar man egenskaper på disken så står det 120gb använt utrymme, och det stämmer med vad mina videos tog i utrymme!!! Så dom ligger där på disken, men den vägrar hitta dom!! VAFAN SKA JAG GÖRA??!?!
Hjälp omgående tack!