2008-05-12, 17:47
  #1
Medlem
netr0pas avatar
Hej!

Jag har precis börjat med att lägga upp FTP server och http server så jag tänkte fråga ifall nån av er är lite kunnig inom detta området och hjälper mig med att få det att funka :P

Jag använder filezilla-ftp-server och har fått det att funka.

När det gäller http-server har jag använt apache-http

Så min fråga är: Hur får man dessa 2 servrarna att funka ihop?

vad jag förstått så funkar http-som nån slags "länk" uppe på nätet medan ftp är själv "hårddisken" som lagrar data-filer.

Är jag på rätt spår eller?

Hur gör man då för att koppla ihop dessa 2? Nån som kan vara supersnäll och hjälpa mig?

Sen undrar jag också ifall nån av er som känner till en gratis eller billig (men det ska vara riktigt snabbt då!) webhost? :P vore snällt ifall ni kan ge lite tips

Tack så mycket på förhand!
Citera
2008-05-12, 22:01
  #2
Medlem
När man surfar in på din server så använder man sig av IP adressen, det är din länk, Apache är en webserver som används för att tolka den kodade hemsidan och levererar den sedan vidare så att din webbläsare kan läsa av den, har du tänkt dig använda ett dynamisk server sid språk (PHP, JSP, ColdFusion) eller liknande så måste du installera det till Apache.

FTP är inte som en hårddisk nej, den används för att leverera et säkert och smidigt sätt för personer att kunna ladda ner och eventuellt ladda upp till din server utan någon som helt fysisk åtkomst till den.

Behöver du mera hjälp om något av dessa så kan du PMa mig så skickar jag min MSN. Annars så förslår jag att du testar lite innan med XAMPP till exemple, detta är ett förkonfigurerat, allt i ett test server, dock så varnar jag dig, anvnd INTE xampp för produktions syfte, dvs om du tänkt hosta en hemsida för internet så använd inte XAMPP.

Ett billigt webhotell?

Kan du specifiera dig lite mera?

T.ex. Hur mycket uttrymme behöver du? Behöver du databas? PHP? ASP? Mail?

Det finns olika prisklasser för olika användnings områden. Dock så använder jag servage, dem har mycket utryme, mycket bandbredd, gratis domännamn, och allt annat som kan tänkas behövas.
__________________
Senast redigerad av Frag_Wurm 2008-05-12 kl. 22:20.
Citera
2008-05-12, 23:02
  #3
Medlem
netr0pas avatar
Hej! Tack för ett utförligt svar från dig

Jag behöver endast max 50 Mb utrymme MEN det ska vara riktigt riktigt snabb server så man kan ladda ner filerna fort!

Det behövs inga myql eller nånting, BARA FTP!

Jag hoppas det finns nåt som passar in på detta :P

bara 50 Mb behöver jag , inte mer men det ska vara snabb

Tack på förhand!
Citera
2008-05-13, 05:27
  #4
Medlem
Okej, så FTP host på 50mb?

Då behöver du inte betala isåfall, de flesta gratis hotell har FTP. Fast vet inte om dem har anonym åtkomst, ditt bästa verktyg i detta fall är Google, använd det, det är din vän
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in