Citat:
Ursprungligen postat av oban
Ja, det glömde jag att säga. Ljudet är integrerat. Ska även tillägga att jag just nu sitter på mitt nyss inköpta minne i datorn. De fungerar således utmärkt var för sig utan problem med ljudet. Tillsammans låter det riktigt illa dock. Vet inte riktigt vad du menar med 'samma nummer'. Eftersom klockfrekvensen inte är samma borde de väl ha olika nummer? Jag använder 2x2Gb.
Men då är det definitivt det som ställer till problemet, att dom har olika "PC2" eller som du säger klockfrekvensen.
Förstår du inte vad jag menar gå på datorbutiken.com tryck Datorkomponenter -> Minnen -> DDR2 och där kommer du förstå om du kikar runt lite.
Jag tror jag hört nån gång att man aldrig ska kombinera minnen med olika "PC2" på det där viset, något som tyvärr ingen berättat för dig innan. Har inga direkta lösningar på det här problemet tyvärr.