Citat:
Ursprungligen postat av
rotadent
Ja, det där såg helt jävla livsfarligt ut, och otroligt obekvämt. Att trappan planar ut på slutet så man ska klättra i princip horisontellt är ännu sjukare. Dra ut loftet lite till istället. Jag skulle nog ta mig upp, men ärligt talat ha rätt svårt att ta mig ned utan att knäcka knäskålarna eller halka... Fult var det också, så det var inte ens form före funktion på något vettigt sätt.
https://www.hemnet.se/bostad/villa-6...vag-8-10514675
Här är det rustik stege. En längre sådan anbefalles om man har loft. Att haka på och av om man nu vill det. Istället för rörpost-vinställsvarianten som vi var eniga om var varken fin eller funktionell.
Länkar också för att visa att det finns timmerstugor, ett helt område, på andra ställen än i fjällen, eller Motala. Hela området känns lite udda här i Arvika men så är det mest norrmän som låtit bygga dem. Och inte är stockarna från Tjeckien. Det står inte varifrån de kommer men jag tror jag kan gå i god för det ändå.
Och vedtraven var lite udda placerad. Undrar hur det kom sig, alla väggar för fina att trava mot kanske.