Citat:
Ursprungligen postat av Mr. Red
Ja, recept önskas.
Piroger, ca 12 st:
Deg:
25 gram jäst
1 tsk salt
3 dl ljummet vatten
2 msk olja
1 ägg
9-9,5 dl vetemjöl
Exempel på fyllning:
3 finhackade gula lökar
300 g köttfärs
ca 5 msk tomatpuré
1 buljongtärning
peppar
(För extra hetta, några droppar tabascosås, lite sambal eller valfri chilisås)
1 ägg till pensling
vallmo- eller sesamfrö
Tilllagning:
Blanda ner den smulade jästen, oljan och saltet i vattnet. Tillsätt sedan ägg och vetemjöl. Blanda samman allt till en smidig deg. Låt jäsa i bunken i ca 30 minuter.
Fräs löken i lite smör, lägg i köttfärsen och stek på. Tillsätt resten av ingredienserna förutom tabascosåsen eller vad du nu valt att använda. Låt koka under lock i ca 15 minuter. Smaka av och tillsätt tabasco efter smak. Låt fyllningen svalna.
Knåda degen lätt och kavla ut den, skär sedan den kavlade degen i ca 15*15 cm stora fyrkanter. Lägg ca 3 msk fyllning mitt på varje bit deg. Fukta kanterna lätt med vatten för att de ska hålla ihop, vik ihop degen och tryck till med exempelvis en gaffel.
Låt pirogerna jäsa i ca 25 minuter på en plåt. Pensla dem sedan med ägget och strö över frön. Grädda mitt i ugnen i 225 grader i ca 15 minuter.
Pirogerna funkar att djupfrysas.
Självklart kan man även röra ihop någon annan fyllning efter egen smak. En variant skulle kunna vara fetaost, oliver och lite örter. Experimentera på bara så skall det gå bra.
Citat:
Ursprungligen postat av Mr. Red
]Någon som har ett smidigt recept på typ små pajer eller nåt i den stilen?
Det funkar väl för det mesta med vilket pajrecept som helst, bara skalet är i mindre format. Om man saknar små formar går det utmärkt att göra en "formlös paj", alltså vika in kanterna lite och köra utan form.