Citat:
Ursprungligen postat av plasil
Försök att ha överseende med att mina datorkunskaper är begränsade, därav frågandet.
Problemet: Min dator kan när som helst få för sig att lägga ner, antingen genom att visa en blue screen och startas om, enbart startas om eller genom frysningar som enbart kan upphöras genom en knappavstängning. Det går segare att visa videos också - det hackar rätt så flitigt när man anger högsta kvaliteten på filmklipp på Youtube.
Mina teorier kring vad problemet kan vara: Laddade ner en musikfil från en viss fildelningssajt och den gick inte att spela i VLC. Laddade under de närliggande dagarna också ner Skype samt försökte uppdatera Flashplayer och Java via resp. programs officiella hemsidor.
Mina åtgärder: Har kört Startreparation de få gånger som Windows föreslagit det då datorn startas om (oftast rekommenderas man bara att starta normalt igen och föreslår olika felsäkra lägen), skannat datorn fullständigt med Microsoft Security Essentials samt raderat musikfilen från BitComet och avinstallerat Skype. Körde sedan Diskrensning för att få bort filer.
Hur mycket ute och cyklar är jag? Finns det något annat som jag borde testa?
Eftersom du frågar så vänligt och framförallt utförligt ska jag försöka gissa lite.
Jag tror nämligen att den där filen är orelaterad till dina problem, för det låter som klassisk överhettning.
Är det en bärbar dator? Hör du att fläkten går? Är det en stationär dator? Samma sak där, låter den lika mycket som förut?
Det absolut vanligaste är att damm tar sig in på fel ställen och samlar sig i fläktar, vilket gör att det antingen går trögare och inte kan kyla lika bra eller stannar helt och inte kyler alls.
Det KAN gå att peta igång fläktar på laptops, jag gjorde det häromdan med en laptop där fläkten inte gick alls, men med lite handpåläggning funkar lika bra igen.
Funkar inte något av detta så hör av dig igen.