• 1
  • 2
2008-04-29, 13:15
  #1
Medlem
Killen i stans avatar
Om en bild skall tryckas måste den då vara i nått specielt format när den skall lämnas till ett tryckeri,eller funkar det bra med CTP,JPG,mfl?
Vad föredrar ett trycker i för filformat om filen/bilden redan är i rätt storlek och allt och typ färdig för att tryckas?

Snabba konkreta svar önskas


mvh
Citera
2008-04-29, 13:18
  #2
Medlem
helvete!s avatar
PDF.
De flesta tryckerier har dessutom en checklista för kunden att gå igenom innan man lämnar in sitt material. Kolla deras hemsida.
Citera
2008-04-29, 13:54
  #3
Medlem
Sist jag lämnade in för tryckning så ville dom ha filen i EPS-format.
Citera
2008-04-29, 14:12
  #4
Medlem
helvete!s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sniz
Sist jag lämnade in för tryckning så ville dom ha filen i EPS-format.

EPS är inte helt ovanligt heller, men PDF är nog ändå att betrakta som standard för den grafiska branschen numera.
Fast ett vettigt tryckeri borde såklart kunna handskas med båda formaten och dessutom originalformat från indesign och quark xpress.

Det smidigaste borde ju vara att fråga tryckeriet vad dom föredrar.
Citera
2008-04-29, 14:19
  #5
Medlem
Killen i stans avatar
Jo precis,smidigas är att fråga.
Dock är det lite brådis..där av att ja tänkte om nån här hade en aning.
Spelar det nån roll om det är en bild fil gjord i Corel som sen exporterats till JPG,som sen JPG filen öppnas på nytt i Corel och sparas som EPS fil?
Eller måste filen vara gjord i tex Corel och sen även sparas i EPS format?
för att tryckeriet ska bli riktigt nöjda!
Citera
2008-04-29, 14:41
  #6
Medlem
Roseniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killen i stan
Spelar det nån roll om det är en bild fil gjord i Corel som sen exporterats till JPG,som sen JPG filen öppnas på nytt i Corel och sparas som EPS fil? Eller måste filen vara gjord i tex Corel och sen även sparas i EPS format?
Nöjda och nöjda; jpeg förstör bildinformation och bör för principiellt undvikas helt i såna sammanhang, men om det redan är gjort så spelar det nog mindre roll sedan (om bara upplösningen är vettig så märks det nog inte ändå). Spara den som pdf, eps eller tiff - också ett populärt format för tryck - från den fil du har.

För grejor som ska tryckas brukar jag också se till att jobba i CMYK-färger och inte RGB, fast då ska man nog göra det från början. Om bilden redan är färdig så lämna det åt tryckeriet att ta hand om.
Citera
2008-04-29, 15:58
  #7
Medlem
Killen i stans avatar
jo bilden är gjord med RGB färger..i Corel och sen sparad/exporterad som ESP,CTP.

En annan fråga:
Hur löser ja så att filen blir i pdf?


Ska va så lite arbete som möjligt,helst inget för tryckeriet med filen.
Den är i rätt storlek nu om ja skrev in rätt och dpi´n ligger på 400.
A6= 148*105(?)
__________________
Senast redigerad av Killen i stan 2008-04-29 kl. 16:06.
Citera
2008-04-29, 17:53
  #8
Medlem
Killen i stans avatar
P.S: inget konstigt väl om filen är på ca. 30mb i storlek om den är i A6..eller?
Om formatet är: EPS lr PSD.
Citera
2008-04-29, 19:08
  #9
Medlem
Killen i stans avatar
Problemet verkar vara löst nu.Iaf att få över filen till PDF format .

Dock blev ja lite fundersam på om den måste vara skapad i Illustrator från början eller om den kan va gjord i annat bild program och sen läggas över till Illustrator och där igenom sparas om till PDF format?
Om man kanske sabbar hela bildens uppbyggnad osv då.
Citera
2008-04-29, 19:13
  #10
Medlem
Cognitive Dissidents avatar
CMYK är väl att föredra framför RGB?
Citera
2008-04-29, 20:07
  #11
Medlem
Roseniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killen i stan
Om man kanske sabbar hela bildens uppbyggnad osv då.
Om du menar lager, grupperade objekt o dyl så är de väl knappast relevanta längre när man kommer fram till tryckningen; det är ju ändå det slutliga resultatet som trycks.

Citat:
Ursprungligen postat av Cognitive Dissident
CMYK är väl att föredra framför RGB?
Absolut! Fast om bilden redan är i RGB så är det lätt att få små (emellanåt påtagliga) förändringar i färgerna om man försöker konvertera den till CMYK på egen hand. Då är det säkrare att låta tryckeriet sköta den detaljen.

Är bilden svartvit så spelar det ingen roll, förstås...
Citera
2008-04-29, 20:12
  #12
Medlem
Killen i stans avatar
Jo allså det förstår ja också att det är.
utan var mer en tanke kring om bilden ev skulle göras om ikväll i Illustrator eller liknande innan den går på tryckning imorgon.
Allså om bilden görs i tex Corel och sen sparas ned i PSD format som sen öppnas i Illustrator och sparas om till PDF.
Om man förlorar mycket av kvaliteten då eller hur det blir!

mvh
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in