Citat:
Ursprungligen postat av Ruskigbuss
Först när vi tappat pälsen, så blev det en evolutionär fördel att ha mycket pigment, så de som stannade kvar utvecklade detta skydd. De som vandrade iväg till mindre solrika trakter, hade inget behov av detta, så deras hud förblev blek.
Nu vrider du allt på logiken så det knakar i fogarna.
Det sprang inte runt en massa bleka apor utan hår och smörjde sig med solkräm i Afrika, naturligtvis.
I takt med att pälsen selekterades bort selekterades naturligtvis också för mörkare skinn.
De människor som vandrade norrut från Afrika var antingen svarta, hade ett tjockt lager solkräm på sig eller var svårt sjuka i cancer.
Nej, det logiska är naturligtvis att svart hud selekterades fram i takt med att päls selekterades bort, likt chimpanser och gorillor är mörka på händerna som saknar päls.
När sedan D-vitaminbristen svarthudade drabbas av i solfattigare klimatzoner utgjorde en evolutionär nackdel så började selektion mot varierande färg beroende på säsong, alltså den vinterdräkt vi européer nu har året om utom när vi slänger våra kläder för ett kort tag och får tillbaka vår naturliga sommardräkt.