Citat:
Ursprungligen postat av Brynsten
Sant, men de som vandrade ut från Afrika behöver ju inte ha varit lika svarta som många negrer är idag. Det är trots allt tiotusentals år sedan och även negrerna har förändrats en del under denna tidsperiod. Själv gissar jag att de hade en mer brunaktig hud, som bushmännen har idag. Även deras skallform påminde nog mer om bushmäns än dagens västafrikaner.
Vi är separerad från schimpansen för 7 - 5 miljoner år sedan , ut ur afrika gick vi för ca 60 000 år sedan !
Lucy är 3 - 3,5 milj år gammal .
Så vi har vart negrer i ca 5 miljoner år och det har funnits blonda i norra europa i ca 20 - 30 000 år (en anpassning till lite ljus ).
Människans pigmentering är analog mot solinstrålningen hos de folk som stannat på en plats i lite längre tid .. gissningsvis 10 -20 000 år !