Citat:
Ursprungligen postat av Farlig!
Är du sjuk i huvet eller? Först och främst så är det inte tobaken som avger rök utan antagligen pappert. Var tror du tobaken tar vägen när den senare antänds i jointen? Brinner upp utan att ryka?
Vanligtvis så komenterar jag inte sådanthär, men du verkar ju mer än lovligt pantad och varför denna fientliga inställning?
Det TS är ute efter är hur man får bort så mkt kemikalier ur ciggen som möjligt, inte få reda på om papper ryker.
Det är inte pappret som ryker med denna metoden som beskrivs.
Några danskar har skickat in tobak från 10 st "orostade" cigg och 10 st rostade för analys och provresultaten var minst sagt överaskande, nu kan jag inte hänvisa till källa eller några siffror tyvärr men ska leta lite efter det.
Det bästa tipste till TS som jag har är att mecka ciggen på spisplattan, sätt på plattan och vänta tills den är varm, snurra ciggen "snabbt" så att den inte tar fyr, avbryt med jämna mellanrum och blås ur röken från ciggen, bästa sättet att få en cigg rostad enligt mig.