Hej, farsan köpte sig en 42" LG plasma TV för ca 2 månader sedan, modellen har utgått från ONOFF och jag kommer inte ihåg den i huvudet, men det spelar ingen roll.
Jag hjälpte han att installera tv'n, och jag upptäckte färgskillnad i mitten av bilden, dels vid TV tittande och dels vid DVD tittande, nu var jag och hälsade på honom och det visar sig att färgskillnaden jag pratade om har blivit konstant, och mycket mer synlig.
Han sa att han hade frågat om det, och fått till svar att det är normalt på plasma skärmar. Jag accepterar inte detta, men förstår om dom trott att han menade inbränningar från andra kanaler osv. Han är verkligen inte teknisk, och inte jag heller.
Bifogar två bilder och låter er avgöra om detta är acceptabelt på en sprillans ny plasma tv från ONOFF.
Kommer följa med han ner till dom och fråga vad dom menar i vilket fall som helst.
http://tinyurl.com/4o7j28
och en closeup så ni ser mer exakt.
http://tinyurl.com/4xbpae