2008-04-11, 16:49
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Suliot
Finns kristna som bygger högar av lik fastän att bibeln säger att man inte får skada någon annan, inte ens i självförsvar.

Att hoppa på islam när du borde se över din egen dörrmatta är ju sorgligt.

Vilken jävla dörrmatta? vem fan har sagt att jag är kristen? Mina föräldrar var muslimer men lämnade religionen då de inte kunde dyrka en pdofil till profet. Om det varit sharia i deras hemland skulle de ha dömt till döden.
Citera
2008-04-11, 16:51
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sane?
VAför ens dra upp bibeln i en islam-diskussion? I brist på annat?

Detta kanske kommer som en chock för dig, men de flesta islamkritikerna är ateister.

Jag och hela min familj är ateister-min familj avskyr islam för de såg vad den gjorde med deras hemland.
Citera
2008-04-11, 16:52
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Bismillah

Så då kan man säga att vad som står i Bibeln inte är så relevant? Guds budskap är föränderligt? Har Han också givit tillstånd till att förändra det? Eller är det en rätt som människan har tagit sig? I så fall kan man inte säga att Hans budskap i Bibeln är för evigt efter som det går att rumstera om i det tycker då jag. Som vilken skönlitterär bok som helst kanske Bibeln då egentligen kan klassas som?

nej vem bryr sig om vad de står i gamla böcker? Vi lever nu. Fan ni borde också se till att utvecklas lite inte skrika om allah hela dagarna. Skaffa ett liv och arbeten
Citera
2008-04-11, 17:04
  #64
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Bismillah

Så det är bara kristna som dör i Irak menar du? Läget är tragiskt och sedan USA:s invasion har dödandet ökat markant.

http://www.cryingwolf.deconstructingiraq.org.uk/

Ja för islamisterna har fått fritt spelrum. Det är islamisterna i irak som står för merparten av allt skitvåld. Kvinnorna vågar knapptm gå ut. slöja har blivit ett tvång även för kristna kvinnor. Fan vad muslimer gillar våld
Citera
2008-04-11, 17:08
  #65
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tuzz
Här undrar jag hur en 6 åring tänker i läget när pappa com är hennes
allvetare och hennes mor som är så klok, frågar sin dotter vill du gifta dig med
profeten Muhammad. Vad svarar en 6-åring som inte vet bättre?

Jo mamma jag vill gifta mig och bli en mamma som du...

Frågan är vet en 6-åring vad hon ger sig in på menar Islam?

Jag vet flera 6-7 åringar som gärna skulle gifta sig men har inte en susning
om vad det innebär.

De frågade henne inte. De bestämde detta över barnets huvud. hade de frågat tror jag att det är svårt (nääähhheee!) för en sexåring att veta att hon ska bli påsatt som gift osv
Citera
2008-04-11, 17:10
  #66
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Suliot
Tänk efter nu. Har muslimerna agerat som oprovocerade provokatörer? Eller hämnas de?

Sen är frågan om vad du skulle göra om ditt land skulle förvandlas till en skithåla. Ta Libanon som exempel, de var en av världens rikaste länder med fullt fungerande infrastruktur (som Sverige fast inte lika socialistiskt). Se på dem idag, har invånarna någon anledning att vara arga tror du?

Visst de som dödar oskyldiga människor kan inte kallas för muslimer, men den som dödar soldater är en hjälte (oavsett religion eller ras).
En soldat har gått med frivilligt och han är ute efter att skapa problem. Enligt islam och de flesta människor på jorden så har du rätt att försvara dig ifrån dessa soldater oavsett vilken fana de bär.

Jag kan säga dig att om något liknande häde hänt i Sverige då skulle jag ta värvning i den svenska armen snabbare än du hinner blinka. Varför ska de vara så fel att försvara sig?

Nej jag stöder inte terrorism. Det är skillnad på muslimer och terrorister. En man som dödar oskyldiga människor kan aldrig kalla sig för muslim.

Hämnas för vad? och Hur? genom att spränga sina egna i luften? ja, det är humant. Hur kommer det sig att massor av irakiska kvinnor mördas på löpande band av irakier. Att kvinnor inte vågar gå ut utan slöja, då de hotas med döden om det gör det. har grisarna till islamister något jäkla ansvar för att de mördar och spränger sina egna i luften? Näääää muslimer kan inte ta ansvar för de är..ja, vad????
Citera
2008-04-11, 19:13
  #67
Medlem
Bismillah

Tuzz

Citat:
Du svarade inte på (ganska behändigt)
Vad är det för något "annat som påvisar att man är pedofil"?
Tror inte du svarat på allt jag tagit upp heller men har inte för avsikt att avtvinga dig ett svar. Vill du svara eller inte så är det upp till dig. Jag tycker man kan ha det lite avspänt i diskussioner. Du verkar rätt spänd. Kanske en kopp kaffe eller nåt annat kan vara bra?

Bara att kolla vad det innebär idag.
Jag diskuterar dock inte pedofili utan ett specifikt äktenskap.

Citat:
Ja kanske ser det ut så för dig, men jag ser klart och tydligt att er profet
utförde en sexuell handling med en liten flicka på 9 år. Vilket är Pedofili, och
har inte fått något vettigt argument för att det INTE skulle vara pedofili.
För du bortser från historiska fakta som inte är relevanta för dig. Givetvis så drar du då slutsatser utifrån att inte ta med alla delar.

Citat:
Förstår inte vad detta skulle vara för argument? Sex ingår också i ett
äktenskap i Sverige, men här har vi inga traditioner att gifta oss med små
flickor. Tack och lov.

Men då så. Du lät så förvånad att man har sex inom äktenskapet så därför undrade jag.

Det är inte tradition annars heller skulle jag nog säga. Det förekommer i en del av Gulfstaterna idag. Men det är ju ett fåtal länder om man ser det mer globalt bland de stater som kallas islamiska. Så tradition tror jag inte är rätt ord att använda i detta.

Citat:
Jag stör mig på den sexuella handlingen med ett barn, förtår du inte det?
Vad tycker du jag ska göra åt det menar du?

Citat:
Jag hoppas innerligt att jag blir lika hårt dömd om jag utnyttjar ett barn på
det sjuka sättet.
Du är ju inte man skrev du? Då kan du väl inte riktigt komma upp i den möjligheten heller. Men utnyttjande av barn och incest och våldtäkt som förekommer i det svenska samhället och på andra håll ska absolut uppmärksammas och de som gör sånt ska straffas. Men det är inte så hårda straff när det gäller sånt. Inte i Sverige i alla fall. Tycker det visar rätt tydligt vilken syn samhället har på den typen av handlingar.

Citat:
du svarade inte riktigt på denna frågan heller:
"Homosexuella handlingar är förbjudna inför vittnen. Då som nu."
Hur är det med sex med mindreåriga?
Sex utanför äktenskapet är alltid förbjudet. Svensk 18 årsgräns är inte norm i Islam. Så det går inte att döma enligt den.

Citat:
Då svarar du hur det är i Sverige, det vet jag redan, jag ville veta hur det ser
ut inom Islam.
Det är aldrig fel att jämföra. Men förstår att du tycker det är lite knepigt du har ju resolut sopat bort det historiska perspektivet i det vi diskuterar och det blir genast svårare förvisso då för din del.

Citat:
Så er profet går inte heller fri från påverkan av att miljön tillät honom på den tiden
att ha sex med en 9 årig flicka och gifta sig med ett barn?
'Aisha ra lär inte ha varit ett barn för i Islam räknas man inte som barn om man fått sin mens.

Citat:
Det är inte giftemålet i sig som jag stör mig på utan den sxuella handlingen
med barnet!
Vad ska du göra åt det då? Hata muslimer resten av livet eller har du någon annan idé?

Citat:
Och om man blir dömd vad händer då?
Det avgör domaren. Som i alla andra domstolar.

Citat:
Jag är stolt över att vara kvinna.
Det lät inte så när du skrev bara om dig själv tidigare men det är jättebra att du tycker det.
Citera
2008-04-11, 19:17
  #68
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av principessas
nej vem bryr sig om vad de står i gamla böcker? Vi lever nu. Fan ni borde också se till att utvecklas lite inte skrika om allah hela dagarna. Skaffa ett liv och arbeten
Bismillah

Det finns många som läser gamla böcker. Man kan hitta intressanta saker i dem.

Tro det eller ej men man kan utvecklas som muslim också. Och man kan vara trevlig också. Och disktuera i lugn och ro därtill.

Jag har alltid haft ett liv och försöker att göra det bästa av det.
Arbetat i Sverige har jag gjort och bidrag till att betala skatt för min inkomst. Betalat räkningar i tid. Aldrig tagit emot ett socialbidrag. osv.

Hur är det med dig då när det gäller det här eftersom du verkar vara något utöver det vanliga. Hur ser din resumé ut?
Citera
2008-04-11, 19:20
  #69
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av principessas
Ja för islamisterna har fått fritt spelrum. Det är islamisterna i irak som står för merparten av allt skitvåld. Kvinnorna vågar knapptm gå ut. slöja har blivit ett tvång även för kristna kvinnor. Fan vad muslimer gillar våld
Bismillah

Har du tittat på filmen? Gör det.

Har du ens reflekterar en enda gång över hur dödandet har ÖKAT sen USA:s invasion? Något fruktansvärt.

Kan du ge en källa på att hijab är en plikt för kristna kvinnor? Jag ska fråga en irakisk kvinna sedan om det stämmer också. Men du kan ge mig referensen så länge tills jag hinner med att fråga.
Citera
2008-04-11, 19:41
  #70
Medlem
Tuzzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Bismillah

Tuzz


Tror inte du svarat på allt jag tagit upp heller men har inte för avsikt att avtvinga dig ett svar. Vill du svara eller inte så är det upp till dig. Jag tycker man kan ha det lite avspänt i diskussioner. Du verkar rätt spänd. Kanske en kopp kaffe eller nåt annat kan vara bra?

Kaffe blir jag mindre spänd av det?


Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Bara att kolla vad det innebär idag.
Jag diskuterar dock inte pedofili utan ett specifikt äktenskap.

Varför, är du rädd för att du skulle ha fel?

Citat:
Ursprungligen postat av nutid
För du bortser från historiska fakta som inte är relevanta för dig. Givetvis så drar du då slutsatser utifrån att inte ta med alla delar.

Ja så är det kanske, på grund av historiska fakta är det ok för en gammal
gubbe att ha sex med ett litet flickebarn? Jag köper det inte.

Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Det är inte tradition annars heller skulle jag nog säga. Det förekommer i en del av Gulfstaterna idag. Men det är ju ett fåtal länder om man ser det mer globalt bland de stater som kallas islamiska. Så tradition tror jag inte är rätt ord att använda i detta.

Vilket är det mer passande ordet då?

Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Vad tycker du jag ska göra åt det menar du?

Jag vet inte, stå för att du bygger ditt liv på en pedofilisk profets romaner..
Ta ett moraliskt ansvar att inte ägna din tid åt att försvara en religion som
bygger på en profet som pedofilar.. Att inte fösvara en gammal Gubbe som
sexuellt utnyttjar ett litet oskyldigt flicke barn...

Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Du är ju inte man skrev du? Då kan du väl inte riktigt komma upp i den möjligheten heller. Men utnyttjande av barn och incest och våldtäkt som förekommer i det svenska samhället och på andra håll ska absolut uppmärksammas och de som gör sånt ska straffas. Men det är inte så hårda straff när det gäller sånt. Inte i Sverige i alla fall. Tycker det visar rätt tydligt vilken syn samhället har på den typen av handlingar.

Ja samhället är ju styrt av män, (inte barn) så det är ju inte så konstigt.
Liksom Islam....

Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Sex utanför äktenskapet är alltid förbjudet. Svensk 18 årsgräns är inte norm i Islam. Så det går inte att döma enligt den.

Sex utanför äktenskapet är förbjudet, men inte sex med barn!? Hua...

Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Det är aldrig fel att jämföra. Men förstår att du tycker det är lite knepigt du har ju resolut sopat bort det historiska perspektivet i det vi diskuterar och det blir genast svårare förvisso då för din del.

Så därför vill du inte svara på det? Okej det ger dig och din religion
trovärdighet.

Citat:
Ursprungligen postat av nutid
'Aisha ra lär inte ha varit ett barn för i Islam räknas man inte som barn om man fått sin mens.

Men snälla du, skämtar du med mig jag vet ett åringar som får mens!!!!!!

Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Vad ska du göra åt det då? Hata muslimer resten av livet eller har du någon annan idé?

Jag tänker inte hata muslimer, det är inte min grej att gå runt med en massa
hat. Men däremot har jag svårt att förstå dig som kvinna sitta och försvara en
pedofil profet. Men mest tycker jag synd om dig och de dina...

Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Det avgör domaren. Som i alla andra domstolar.

Oj vad du dumförklarar mig helatiden, är det jobbigt att debbatera med mig?
Ja och vad händer om man blir dömd till den handlingen då?
Vad kan straffet bli?
__________________
Senast redigerad av Tuzz 2008-04-11 kl. 19:46.
Citera
2008-04-11, 20:03
  #71
Medlem
Bismillah

Tuzz

Citat:
Kaffe blir jag mindre spänd av det?
Det väl värt ett försök.

Citat:
Varför, är du rädd för att du skulle ha fel?
Jag har gått igenom den här frågan rätt många gånger och även läst om både profeten saaw och om 'Aisha, ra så jag tror jag är rätt klar över den situation som vi talar om.

Citat:
Ja så är det kanske, på grund av historiska fakta är det ok för en gammal
gubbe att ha sex med ett litet flickebarn? Jag köper det inte.
Idag tycker vi inte det. Men det är ändå historien. Vad du då kan säga, retroaktivt, är att alla andra varit idioter och du är det inte. Vilket inte förändrar något.

Citat:
Vilket är det mer passande ordet då?
Kulturellt.

Citat:
Jag vet inte, stå för att du bygger ditt liv på en pedofilisk profets romaner..
Ta ett moraliskt ansvar att inte ägna din tid åt att försvara en religion som
bygger på en profet som pedofilar.. Att inte fösvara en gammal Gubbe som
sexuellt utnyttjar ett litet oskyldigt flicke barn...
Det anser jag ju inte att jag gör. Jag har rätt noga tagit reda på vad Islam är och innebär före jag tagit mitt steg. Och jag har därför inte kommit till samma slutsats som du har.

Citat:
Ja samhället är ju styrt av män, (inte barn) så det är ju inte så konstigt.
Liksom Islam....
Som de flesta regeringar. Mest män. Det är en mansvärld vi lever i. Det är de som stiftar de infantila lagarna gissar jag där män i princip går fria som våldtar, begår incest osv.

Citat:
Sex utanför äktenskapet är förbjudet, men inte sex med barn!? Hua...
Att bara ha sex med barn rakt av är också förbjudet givetvis.

Citat:
Så därför vill du inte svara på det? Okej det ger dig och din religion
trovärdighet.
Det här är inte ens en passande kommentar till det jag skrev. Försök en gång till, inga problem för min del.

Citat:
Men snälla du, skämtar du med mig jag vet ett åringar som får mens!!!!!!
Vad? Finns det? Var då någonstans? Borde man ju ha läst om menar jag.

Citat:
Jag tänker inte hata muslimer, det är inte min grej att gå runt med en massa
hat. Men däremot har jag svårt att förstå dig som kvinna sitta och försvara en
pedofil profet. Men mest tycker jag synd om dig och de dina...
Ok det låter bra. För hat leder ingenstans.

Det är din benämning på Islams profet saaw inte min.

Citat:
Oj vad du dumförklarar mig helatiden, är det jobbigt att debbatera med mig?
Ja och vad händer om man blir dömd till den handlingen då? Vad blir straffet?
Det har jag inte gjort. Nej tycker du är ungefär som de jag är van att debatter med. Standard.

Det är fortfarande domaren som avgör från fall till fall. Det vanliga brukar vara piskning om jag inte minns fel.
Citera
2008-04-11, 21:54
  #72
Medlem
Tuzzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nutid
Bismillah

Tuzz


Det väl värt ett försök.

Dricker inte kaffe....

Citat:
Ursprungligen postat av nutid

Jag har gått igenom den här frågan rätt många gånger och även läst om både profeten saaw och om 'Aisha, ra så jag tror jag är rätt klar över den situation som vi talar om.

Jag vet att du säkerligen liksom jag läst på mycket om din religion och tro
vilket till slut leder till en övertygelse, där man till slut tror på saker och ting
genom att till slut inte kunna använda det sunda förnuftet längre. Jag kan bara
säga att jag är glad att jag har en mer öppenhjärtlig syn på det mesta nu, skulle
aldrig förlita mig på en profet som har pedofilat och sen tro att Gud (Allah)
finns bakom en sådan människa.

Citat:
Ursprungligen postat av nutid

Idag tycker vi inte det. Men det är ändå historien. Vad du då kan säga, retroaktivt, är att alla andra varit idioter och du är det inte. Vilket inte förändrar något.

Vad skönt, fortfarande är han en profet. Profeter är språkrör från Gud och
jag kan inte tro på en Gud som tillåter sin profet att utnyttja små barn.

Citat:
Ursprungligen postat av nutid

Kulturellt.

Bra val...

Citat:
Ursprungligen postat av nutid

Det anser jag ju inte att jag gör. Jag har rätt noga tagit reda på vad Islam är och innebär före jag tagit mitt steg. Och jag har därför inte kommit till samma slutsats som du har.

Ja jag upprepar mig lite nu, jag tror nog att du tycker du är påläst, jag skulle
påstå, ber om ursäkt om det låter lite hårt. Men hjärntvättad är det enda
rätta ordet. Du tror till och med på det så mycket att du glorifierar en profet
som har sex med en 9-årig flicka.

Citat:
Ursprungligen postat av nutid

Som de flesta regeringar. Mest män. Det är en mansvärld vi lever i. Det är de som stiftar de infantila lagarna gissar jag där män i princip går fria som våldtar, begår incest osv.

Precis....

Citat:
Ursprungligen postat av nutid

Att bara ha sex med barn rakt av är också förbjudet givetvis.

Apploderar!!!

Citat:
Ursprungligen postat av nutid

Det här är inte ens en passande kommentar till det jag skrev. Försök en gång till, inga problem för min del.

Jag tycker det inte var så farligt..

Citat:
Ursprungligen postat av nutid

Vad? Finns det? Var då någonstans? Borde man ju ha läst om menar jag.

Jag har läst det och sett dokumentärer på TV om det.
Här är en som fick den vid tre års ålder blev mamma vid 5 års ålder:
http://www.snopes.com/pregnant/medina.asp

Citat:
Ursprungligen postat av nutid

Det har jag inte gjort. Nej tycker du är ungefär som de jag är van att debatter med. Standard.

Bra...

Citat:
Ursprungligen postat av nutid

Det är fortfarande domaren som avgör från fall till fall. Det vanliga brukar vara piskning om jag inte minns fel.

Låter trevligt
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in