Citat:
Ursprungligen postat av Elenhin
Konstigt. Jag har varit på väldigt blöta efterfester där både de fulla och nyktra killarna har kunnat ta ett nej. Och jag har inte blivit våldtagen.
Är dom killarna onormala då eller?
Underlig diskussion för övrigt, om man säger nej till sex så blir det inget, ska det vara så fruktansvärt svårt att förstå?
Och att man underförstått ska ha sex för att man hänger med på efterfest, det är så dumt så det finns inte. Undrar vilka kretsar vissa människor här rör sig i?
Jag har haft tur som hamnat på efterfest med onormala killar som kan ta ett nej då antar jag... O.o
Följde du med 4 för dig tidigare helt okända män till en främmande lokal?
Nej, du var på en efterfest med många människor. En blanding av nyktra och onyktra. Det är stor jävla skillnad på det, tycker inte du det? Var det många killar? Fanns det tjejer där med? Fanns det folk du kände?
Tänk igenom och jämför återigen om det är samma sak som att åka med 4 främmande män till en främmande lokal mitt i natten.
Jag drar fram ett inlägg jag skrev på sidan 5 i tråden som ingen av de som tyckte att tjejerna inte gjorde något fel har bemött
Citat:
Det finns ett par väsentliga skillnader som vissa här tråden har svårt att begripa.
Riskbedömning. Ansvaret för ett brott ligger alltid på gärningsmannen, och i en utopi skall man kunna göra vad man vill utan att behöva bli utsatt för brott. Nu lever vi dock i verkligheten och där gäller andra spelregler. Jag skulle t.ex. aldrig gå runt och veva en stor bunte med hundralappar i en mörk gränd med en massa tvivelaktiga personer. Det är helt och hållet min rätt att gå runt och veva med pengar öppet om jag vill utan att behöva bli rånad, men nu lever vi i verkligheten och chansen att jag blir rånad ökar avsevärt.
Såna här riskbedömningar gör vi varje dag. Vi har som sagt rätt att inte bli utsatta för brott, men som vi alla vet följer inte brottslingar dessa lagar - därav ordet brottsling
Om jag som ung tjej med min väninna träffar på 4 äldre män som är helt främmande för oss, och som vill efterfesta och vill dra med oss till ett ställe så betyder det inte att jag förtjänar att bli våldtagen, men jag utsätter mig själv för en enorm risk, och ja jag måste säga att man får fan skylla sig själv lite - man måste ta ansvar för sitt eget liv och inte utsätta sig för farliga situationer
Ett exempel till er som inte tycker att tjejerna gjorde något fel alls:
Jag är en vit kille som har det hyffsat bra ställt ekonomiskt. En dag bestämmer jag mig för att sälja allt jag äger och köpa en massa dyra smycken och klockor. Jag har nu ett enormt stort materialt värde på min kropp som är synligt. Jag köper även en enkelbiljett till Sydafrika och tar taxi ut till något av Johannesburgs fattigaste och mest kriminella townshipsen.
Jag har rätt till att inte bli rånmördad, och jag känner till denna rättighet. Jag förtjänar inte att bli rånmördad - men vips, till min stora förvåning så blir jag rånmördad inom 5 minuter.
Ja, jag får fan skylla mig själv.