Citat:
Ursprungligen postat av Melkol
Men det jag funderar på är att polisen redan tidigt visste flyktvägen och att det var flyg via Skavsta. Men då avresan var dagen(nästan dygnet) efter så kanske, liksom jag själv tänkte, att då är man väl inte "dum nog" att ha mordvapnet i sitt handbagage... Man kanske t o m pratade med någon på flygplatsen, (incheckningen kanske) men de inte brydde sig om att vidarebefodra info till säkerhetspersonalen...
Skulle polis alltid arbeta så skulle knappt några brott uppklaras. Men måste uttömma alla möjligheter, även de osannolika. Nu har det efter drygt två veckor även kommit fram vittnen som kontaktat polisen och berättat att de sett kvinnan lämna ifrån sig vapnet i säkerhetskontrollen, enligt media igår iallafall.
Lika sanslöst är det som att Skavsta inte reagerade tidigare. Man gör inget annat i kön i säkerhetskontrollen än att stå och vänta och titta sig omkring; framåt för att se hur kön rör på sig och hur folk tvingas lämna ifrån sig än det ena än det andra i metallådan vid röngtenapparaten. Jag har flugit en hel del. Skulle
jag se att någon stoppas med en hammare som denne tvingas lämna ifrån sig skulle undertecknad reagera. Eller är jag bara ovanligt observant?
För min egen och mina medpassagerares säkerhet finner jag det olustigt att bevittna om en medpassagerare framför mig försöker ta med sig ett vapen in i flygplanet. Är dessa vittnen drabbade av
efterhandskonstruktion eller varför reagerade inte även
de tidigare? Det har inte kunna undgått någon i Sverige, eller Tyskland, att en tysk kvinna 31 år gammal med långt brunt hår (syns på de mest maskerade bilder i pressen i båda länder) har häktats, misstänkts för och åter häktats för morden. Samt flydde bodde i Stockholmsområdet och reste till Tyskland dagen efter morden. Ändå kommer vittnen på att just denna kvinna stoppats med hammare aktuell dag, först nu.
Svensk polis missade kanske Palmevapnet för att de glömde kolla efter det på närliggande ställen längs Sveavägen, och sedan var det för sent när sopbilen kom.