Citat:
Ursprungligen postat av Pusselgenerator
Min kompis provade det där... Men han fick en ny efter hur "värd" hans dator var i dagens läge... Alltså typ 500 kronor... Det blev ingen ny, utan ett "pengar-tillbakakvitto" som han kunde handla för nästa gång.
Så prova att ringa deras support eller något först, och fråga hur det ligger till.
Håller på väntar svar från support hon pratar med hennes tekniker, hon svarade aldrig på min fråga om jag får en ny eller inte utan hon fråga vad som var fel.
Men vadå om min dator är nu värd 4 tusen vilket den är eller mindre så får jag en dator som kostar 4 tusen?
Citat:
Ursprungligen postat av ]CraP}
Tänkte du att du skulle få byta din gamla dator mot en ny dyrare ?

Mot en ny fast
inte dyrare, allså med samma pris fast en bättre.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Jag har nu snackat klart hon har gett mig bokningsnummer på att jag skulle lägga in den på lagning men hon sa att det brukar oftast vara så dom vill reperara den några gånger , vilket dom redan har gjort 1 gång. Nu är det bara sitta i 4 veckor för att få en likadan trasig skit tillbaka.
Finns det ingen annan sätt jag kan få en ny dator?
Kanske några vettiga meningar jag ska säga för att dom ska ge mig en ny