2008-03-05, 21:56
  #1
Medlem
Heej, funderar på att köpa en ny dator då jag har tröttnat på min nuvarande. jag kommer under överskådlig framtid inte ha pengar för något high-end maskin men eftersom jag inte kräver super prestanda så gör det mig inte så mycket. det jag vill kunna göra är att spela Warhammer Online laggfritt när det kommer ut.

Budget (kr): 4000+

Hur snart behöver du datorn: Månad kanske

Användandet av datorn
-Kontorsarbete/surfande (Ja/Nej): Ja!
-Bildredigering (Ja/Nej): bara småsaker, amatörmässigt
-Videoredigering (Ja/Nej): Nej
-Musikproduktion (Ja/Nej): Nje, kanske troligtvis inte
-Annat (ange vad): Spelande

Typ av spel kommer att spelas: World of Warcraft, Gärna Unreal Tournament 3, Warhammer Online

Ska operativsystem ingå (Ja/Nej): Nej

Ska skärm ingå (Ja/Nej): Nej

Kommer du att bygga datorn själv (Ja/Nej): Japp eftersom det blir billigare!

Är överklockning aktuellt (Ja/Nej): Ja

Är du villig att betala extra för att få en riktigt tyst dator (Ja/Nej): Nej

Andra speciella krav/önskemål: Vi kan ju använda uttrycket "Most bang for the buck!" Det är ungefär det jag vill ha, inte det bästa och senaste eftersom jag inte har pengar till det.

Det vore possitivt om jag kunde använda mina gammla IDE hårddiskar samt min IDE DVD brännare.

//Umaycry
Citera
2008-03-05, 22:26
  #2
Medlem
minuts avatar
http://www.prisjakt.nu/optimize.php?...,256384,197334

Moderkort kan bytas mot detta så kan det skickas på momangen: https://www.datorbutiken.com/se/defa...rlTag=Prisjakt

4016:- från datorbutiken.


EDIT: http://www.vr-zone.com/articles/AMD_...F/5392-12.html
__________________
Senast redigerad av minut 2008-03-05 kl. 22:29.
Citera
2008-03-06, 07:05
  #3
Medlem
Tackar! det där ser ganska lovande ut nu blev jag glad. men hur är det nu egentligen vad är detn stora skillnaden mellan cord 2 duo och dual core?

Och finns det något annat moderkort som har 4 minnes platser? eller är just det här väldigt prisvärt?
Citera
2008-03-06, 07:38
  #4
Medlem
Frates avatar
Nu har han ju gett dig riktigt bra tips, men ett tips är att inte skaffa en 8600 vad du än gör. Det är ett bra exempel på "Least bang for the buck".

Min gamla X850XT är snäppet över den (ca 1 procent bättre), bara att den är typ från 2004 eller 2005.

Jag tror det är lite felskrivet, för om jag minns rätt är E-serien Core 2 Duo, men jag kan ha fel. Vad jag dock vet är att den är väldigt klockbar.


Om du orkar vänta på 45nm-processorerna så kan du få ännu bättre till ännu billigare pris.
Citera
2008-03-06, 16:38
  #5
Medlem
Nu har jag kollat på din lista och läst lite samt plockat ihop det här systemet
http://www.komplett.se/k/shoplist.as...gListId=566425

Det jag undrar är om processorn är Dual core eller om det är felskrivet och spelar det någon roll? en annan fundering är hur mycket kan man klocka den med boxed kylaren?
__________________
Senast redigerad av Umaycry 2008-03-06 kl. 16:42.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in