• 1
  • 2
2008-02-27, 18:54
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Iradieh
Jag håller med dig till 100%
Men flashproblemet är väl inte Apples fel, hur funkar det med Firefox då?
Jag brukar köra opera men har en 70 tabbar där och orkar inte städa upp dem så jag startar safari istället, men det dampar ju ur med minnesanvändningen hela tiden. Firefox har jag inte installerat då jag tycker opera är bäst.

Nej, flash är inte apples fel, men det är fortfarande ett faktum att man får galet hög cpuload så fort man surfar lite o det suger pung.
Citera
2008-02-27, 18:57
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zoolander84
Ja, det är det jag menar. Har inte märkt någon skillnad i Leopard på spel i allmänhet, men det kom ju faktiskt en grafikuppdatering för nån vecka sen. Har inte provat att lira WoW sen dess, så det är väl inte helt omöjligt att det låg nån uppdaterad drivrutin inpackad där. Problemet är väl mest att om du surfar in på Nvidias hemsida så hittar du ju inte några uppdaterade OS X-drivrutiner där, till skillnad mot Windows och Linux. De hade gärna fått lägga lite mer krut på OS X tycker jag. Det är ju trots allt inga kassa grafikkort som sitter i dyrare macarna och det är synd att inte kunna utnyttja dess fulla potential. Men det kanske har nåt att göra med att Apple kör på OpenGL?
Linux osv kör ju OpenGL med. Men ja, anledningen till att spelen inte körs lika effektivt är ju att det är jobbigare att koda för opengl bra och att Apples OpenGL väl skall (iaf ha varit) vara sämre än Linux o Windows. De som gör halflife eller hur vilka det var hade ju snackat med Apple om spel osv o hade berättat för Apple vad de ville se för förbättringar för att göra OS X mer lämpligt för spel, men Apple sket ju i det. Och då är det ju rätt självklart att det inte kommer så många spel. Men så säger ju en o annan mactaliban "omg men en mac skall man inte köpa för spel!!", som om någon hade lidit av att det hade funnits fler spel? Det är ju bara en skitlam ursäkt för att macar suger för spel.

Apple fånar sig ju med grafikkorten o kör på mhzmyten istället ... Äkta Lap Power sent 90-tal ..
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in