2008-02-19, 18:03
  #1
Bannlyst
Jag har ett standard moderkort med enkelt inbyggt ljudkort. Det fungerar utan problem men sedan en tid tillbaka har jag använt VOIP telefon mer och mer och då saknar jag fler ljud ut/in kanaler inne i datorn.
För närvarande så använder allt i datorn samma "mixerenhet" (dvs Realtek out-/input). Om jag t.ex vill spela in något som försigår i VOIP så kommer det med ljud från msn, icq, opera, windows och allt som försigår i datorn. Därför vill jag ha något program som emulerar en egen mixerenhet-kanal i Windows som jag enbart låter t.ex VOIP använda.

Jag vet att det fungerar om jag köper ett till ljudkort och installerar det, men det borde väl gå att lösa med mjukvara på något sätt? (Jag använder WinXP)

Mvh
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in