Tips & tricks
Så gör du dreads
- kort beskrivning
Först några tips
- Tvätta och torka håret innan du börjar. Det är lättare att göra dreads i torrt och rent hår än i smutsigt.
- Använd bara Dread Soap eller annat schampo som inte lämnar några restämnen i håret. Tillsatser som finns i nästan alla schampo och tvålar löser upp dina dreads och kan irritera hårbotten.
- När dina dreads är nya kan du trä en nylonstrumpa över håret när du sover. Det hindrar dem från att dra åt sig ludd och så'nt.
- Kläm alltid ur allt vatten efter du tvättat dem. Du kan linda en handduk runt dem en stund för att suga upp vatten. Lämna dem aldrig våta länge.
1 Tofsar
Först delar du upp håret i kvadratiska sektioner. Det är mycket jobb men viktigt om du vill ha runda fylliga dreads. Annars blir de lätt platta. Mängden hår i varje sektion avgör storleken på varje dread. Vi rekommenderar att göra från 2 till 4 cm stora fyrkanter.
Dreadsen kommer att bli tjockare än varje tofs med rakt hår. Storleken efter uppkamningen motsvarar ungefär storleken hos de mogna dreadsen. Ett tips är att kamma upp en dread bak i nacken för att kolla storleken innan du delar upp hela håret i sektioner.
När du väl börjar dela upp håret skall du börja framtill så att hårlinjen blir snygg. Sedan arbetar du vidare bakåt. Försök hålla samma storlek och så jämna kvadrater som möjligt.
Använd gummisnoddar för att fästa ihop hårtofsarna.
2 Kamma
Nu till dreadsen. Greppa en av sektionerna, lämpligen bak i nacken. Ta loss gummisnodden och spara den, de går åt fort. Börja uppkamningen baktill och arbeta dig framåt.
Uppkamningen går till så att du håller i tofsen och kammar in mot hårbotten. Börja ca 5 cm från hårbotten och kamma inåt, inåt, inåt. Håret börjar snart bilda små knutar och tova sig.
Allt eftersom håret tovar sig flyttar du sakta längre ut på tofsen. Tricket är att bara låta ett eller ett par hårstrån följa med vid varje tag med kammen, tova sig och sakta forma sig till en dread.
Rulla sakta tofsen litegrann fram och tillbaka mellan fingrarna medan du kammar. Ta det varligt, om för mycket hår följer med varje tag med kammen blir dreadsen korta och plufsiga.
Det tar en stund att få in tekniken men du lär dig! I 20 cm långt hår tar en dread 10-15 minuter att kamma upp.
När du kammar packar du de lösa hårstråna hårt mot varandra vid varje tag. Du ska inte snurra hela dreaden, bara rulla litegrann fram och tillbaka medan du kammar. Se till att de tovar sig ordentligt ända från hårbotten.
Fortsätt tills du kommer till slutet på tofsen och det inte finns något kvar att hålla i.
3 Knyt
Och nu ett gummiband som avslutning. Tova först till toppen så mycket du kan med kammen och när håret tar slut viker du det sista och rullar mellan fingrarna till en liten tovig boll. Sedan rullar du bollen så att den blir avlång och klämmer åt med gummisnodden. Hårt. Sätt ett till gummiband längst in, ca 2 cm från hårbotten, men det skall inte sitta lika hårt. Lagom.
Fortsätt med nästa dread...
4 Vaxa
Nu är det vaxdax. Använd tummen för att bryta upp den lite hårda ytan på vaxet och skrapa ihop en klump av ungefär en ärtas storlek. Knåda klumpen smidig innan du börjar arbeta in den i en dread. Börja från roten och arbeta in vaxet helt på vägen utåt.
Ta mer, lite i taget. Inte för mycket. Varje dread skall ha så mycket vax att det känns men inte så att det syns. Det ska bli dreads, inte vaxljus!
Använd en hårtork för att värma in vaxet i dreaden efter du vaxat klart. Vaxet försvinner in när det smälter.
Klar med den första? Där är han, din första dread! Ett stolt ögonblick. Vad ska han heta...? Mät honom och skriv upp födelsedatum nånstans :-)
Good luck and happy dreadin'!
Originaltext: Knotty Jonny Clean
Översatt av Dreadlocks.se
Allt är haxxat från
www.dreadlocks.se
Jag funderar starkt på att skaffa dreads jag med. Jag har lite lockigt hår och ganska tjockt hår, Tror ni det blir en bra " bas" för dreads? och jag har lite halvlångt hår nu. kan slänga upp en bild på hur långt hår jag har.
http://upl.silentwhisper.net/uplfold...4/DSCN0354.jpg
http://upl.silentwhisper.net/uplfold...4/DSCN0353.jpg
http://upl.silentwhisper.net/uplfold...4/DSCN0352.jpg
Det är lite längre ut än vad det ser ut. (eftersom det är lite lockigt)
ska jag spara mera eller kan jag göra dreads nu?