2008-02-08, 16:35
  #1
Medlem
Jag har nyss kpt nytt moderkort till min dator, P5E3. Jag har monterat det utan problem, men nr jag ska installera drivrutinerna till det, gr det inte.

Det kommer upp en meny som syns i ungefr 1.5 sekunder som frgar om man vill leta efter eller hoppa ver en fil, autorun.bat. Nr man har missat den menyn kommer man till en annan meny dr man fr vlja att kopiera ver drivrutiner till en floppy, valet str mellan 3 olika hrddiskstyper. Som tur r har jag en diskettstation p min dator, och det fungerar att kopiera ver SATA-drivers till floppyn.

Nr jag sen ska installera XP lser den in alla olika drivrutiner, nr den ska brja med sjlva installationen fr jag blskrm. Jag antar att det har att gra med ngra drivrutiner, jag har googlat men hittar inget vettigt svar p mitt problem.
Det ska tillggas att skivan med Xp p fungerar utmrkt i andra datorer.

Hur ska jag gra?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in