Citat:
Ursprungligen postat av endagitaget
Jag kan rekommendera boken "Jakten på Johnny Bode". Vilken juvel han var den där Bode: kompositör, sångare, tjuv, mytoman, nazist, femfemma, pornograf mm. Bortser man från texterna är "Bordellmamman" en bra platta, det är behaglig musik i många genrer och Bode var ju en fantastisk sångare.
Visst är det så, och bra skrivet. Jag instämmer, men vem kan väl bortse från texterna? Vill man ha behagliga stunder framför grammofonen kan man lyssna på Mantovani eller James Last.
Däremot måste Johnny Bode sättas in i sitt rätta sammanhang. Han var en utsvävare, vivör och skojare. Den siste i sitt slag. En komplex personlighet, i likhet med många andra dåtida artister. Texterna är förvisso frivola och vågade men det är eoner mellan Bode och te x. Rosenström eller Meduza.