Efter att ha bott i USA i snart tio ar kan jag saga att det finns en hel del saker man inte uppskattar till fullo forran man inte har dem. Det forsta jag gor nar jag kommer till Sverige ar att fixa en knackebrodmacka med kokt agg, Kalles och garna lite dill eller graslok. Det ar otroligt gott i all sin enkelhet. Ett agg med Kalles pa, en nybakad fralla och gott, svenskt kaffe till frukost ar ocksa nagot som far mig att se resten av dagen i ett nytt ljus. Jag blir hungrig bara av att skriva om det.
#1. Nötmix med russin, OLW har en väldigt god.
#2. Svamp, köp billiga champinioner - stek med smör och salt & pyttelite socker. Ätes på macka eller på omeletett, som det är eller till i princip vadsomhellst.
#3. Tomat med salt på.
#4. Mörkt bröd med majonäs, rostad lök och skinka/rostbiff.
#5. Rostat bröd med curry/bananer & smör.
#6. Toast med pesto, tomatskivor samt ost.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!