2008-01-17, 21:30
  #1
Medlem
Nefcairions avatar
Hejsan!

Är inte allt för dukitg på mac så lite hjälp skulle uppskattas!

Har lagt in x antal filme rpå min dator som jag spelat in alla dessa är i .mov format. Innan den senaste quicktime uppdateringen så funkade mitt program Mpeg Streamclip utmärkt Men efter uppdatering så det att man måste ladda ner mpeg 2 component, gjorde detta via en torrent öppnade den men skivan kunde inte visas stod det, raderade den i transmission "radera alla filer" försöker ladda om torrenten men i transmission visar den nu att filen är 100 % nerladdad, dock ingen fil. så där försvann mitt försök till att ladda ner den.

Googlade liet och skall tydligen gå att exportera filmer i quicktime pro, jag har quicktime skrev in en serial, blev pro ? tror de blev pro stod det men ser eller märker ingen skillnad. går ej att öppna mov filerna i quicktime så jag vet inte hur jag skall exportera dem!

Hjälp tack ?
Citera
2008-01-17, 22:02
  #2
Medlem
siarens avatar
Arkiv -> Exportera i Quicktime.
Citera
2008-01-17, 23:05
  #3
Medlem
Nefcairions avatar
!

den är inte klickbar ?

helt grååå...
Citera
2008-01-17, 23:15
  #4
Medlem
akksel2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nefcairion
den är inte klickbar ?

helt grååå...

Du behöver quicktime PRO För att aktivera PRO så fixsar du cd key till det sen går du in på : Systeminställningar/quicktime och där skriver du inte keyn och sen är du lycklig!

Det borde funka!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in