Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
varför har det uttalat nationalsocialistiska NRP under decennier av politiska strävanden misslyckats så kapitalt med att "väcka svenska folket"?
Nu är jag vare sig med i SMR, eller nationalsocialist, men:
Jag är övertygad om att man inte först och främst lockar radikala ungdomar med argument, utan att mycket kommer an på sina immanenta egenskaper.
En sak, som kanske kan vara en orsak till SMR:s framgång, är att organisationen har en manlig framtoning. I det moderna samhället växer många ungdomar upp utan fadersgestalter, patriarker, och erhåller som följd ett överskott på
östrogeniska, kvinnliga sidor/svagheter.
Med en manlig, stark organisation, äventyrlig aktivism, många gånger farlig, och med god kamratskap och starka brödraskap, försöker man - i sig själva - medvetet eller omedvetet, överkomma överflödet på kvinnlighet, som faktiskt hämmat den egna, maskulina karaktären. Detta är, som jag ser det, en positiv egenskap - och något som NRP misslyckats med.
Jag tror inte att män, innerst inne, trivs i rollen som "moderna pojkar", eller i sina feminiserade ynkryggsliv. Likväl är det säkerligen endast ett sätt att se på saken.
Se inte detta som ett sätt för mig att hävda att SMR:s aktivister är mer feminiserade än andra. Allt jag menar är att alla västerlänningar är demokratiserade och att feminiserade män är onaturliga varelser.