Någon som kan hjälpa mig med en fråga om dygnsvila och helgvila?
Är långt så in åt helvete hemifrån och väntar på returtransporten, som enligt chefen ska vara så bra betalt att det är värt att vänta. Tar därför helgvila när jag väntar! Men jag är kluven kring nästa vecka.
Den här veckan ser ut ungefär så här;
Må: start 6:45, slut 21:30.
Tisdag: start 9:00, slut 22:15.
Ons: helgvila.
Torsdag: start 14:00, slut 22:30.
Fredag: start 14:15, slut 22:15.
Lördag: start 14:00, slut 23:00.
Söndag: helgvila.
Måndag: start 06:00, slut vet ej.
Tis: okänd start, okänt slut.
Ons: okänt start, slut 18:30 senast (ska hämta ungarna).
Tors; helgvila
Fre; helgvila
Lördag; helgvila
Söndag; helgvila
Min fråga: tisdag 22:15 till torsdag 14:00 blir det 39 timmar och 45 min helgvila. Minimum är 24 för reducerad vila. Full vila är 45 timmar. Jag har alltså 5 timmar och 15 min som jag måste betala tillbaka senast om tre veckor, vilket jag kan göra med råge nästa helg då jag är ledig fyra dygn.
Men! Från lördag 23:00 till måndag har jag återigen en reducerad helgvila. Denna gång är det 31 timmar och 14 timmar som ska betalas tillbaka.
Är detta lagligt? Den längre helgvilan nästa vecka är nästan 100 timmar lång. Kan med råge betala tillbaka de 19 timmar Ja reducerat ner (5+14 Tim cirka).
Är det lagligt att ha två reducerade helgvila på raken utan att ha betalat tillbaka den första? Reducerat har jag gjort många gånger, men inte på det här viset.
Vill verkligen inte få stora böter, livstidsfängelse och stämplas som de ondaste människorna likt Anders breivik, usama bin Ladin, hitler, och Saddam Hussein för detta fasansfulla brott (om det nu är ett brott).