Besvarar ett inlägg från en nyligen låst (*suck*) tråd...
Citat:
Ursprungligen postat av johnny_vicious
Du har rätt på ett sätt, även om du nog inte förstår det själv. Det fanns känsliga och olämpliga saker i den tråden - outningar. Hela trådstarten var ju en stor outning.
Ti-hi-fniss!

Nej, jag är i det närmaste förståndshandikappad i jämförelse med ditt skarpa intellekt, men i o m att du förklarade problemet på ett sådant pedagogiskt sätt, kan t o m jag förstå varför tråden försvann spårlöst. Eller vänta, det kan jag faktiskt inte... Varför inte bara "censurera" de "känsliga och olämpliga sakerna" i ett inlägg, meddela modereringsåtgärd i tråden och låta diskussionen fortskrida? Visst, ja, jag glömde - det här är ju det hypokritiska yttrandefrihetsforumet Flashback!
Man behöver inte vara raketforskare (eller moderator i papperskorgen, eller vad du nu är) för att inse att det inte bara är regelbrott som föranleder mystiska försvinnanden av trådar och inlägg här på FB. Vissa gånger kan det handla om s k "känsligt innehåll" som falnar Flashbacks hjältegloria och image, eller helt sonika om åsikter som - av någon anledning - inte bör få uttryckas enligt enväldigt moderatorbeslut. Andra gånger kan det röra sig om en moderator som skrivit litet för ogenomtänkt och intellektavslöjande (t ex på fyllan... *host!*).
Jag säger inget om eventuellt låsta trådar eller modererade inlägg - så länge det av ansvarig moderator talas om utförd modereringsåtgärd i tråden. Det är påtagligt ofta som detta inte sker: trådar upplöses till tomma intet, inlägg plockas bort obemärkt. Man verkar resonera något i stil med att radering/moderering som inte syns, har heller inte skett...*vissel, vissel*. Detta är till att bedraga sin publik, särskilt eftersom man basunerar ut forumet som ett yttrandefrihetsforum. Sammanfattningsvis: moderera gärna - men skriv för bövelen alltid ut varför och vad ni modererade!!!
Skål och God Jul, käre Johnny!
MVH
/ Eugen Fotogen (den riktige), din vän och förebild