Citat:
Ursprungligen postat av
slurppen
Vid deras uppgradering så står det att de har fått lätta anti ship missiler. Och Black shark torpeder. Men har inte hittat vilken typ av missiler det är frågan om. För det kan väl inte röra sig om IDAS.
Troligen UGH-84 Harpoon i likhet med Collins.
Citat:
Ursprungligen postat av
kroppskultur
Det speciella med Gotland är just stirlingmotorn, vad som är bäst vet jag inte.
Jag tror stirlingmotorn har stor utvecklingspotential, bränsleceller har många utvecklat, Stirlingmotorn är väl SAAB ganska ensamma om.
Fördelen med Stirling är att man slipper vätgashanteringen. Stirling-motorn kan drivas på samma diesel som de vanliga motorerna, enbart flytande syre behöver läggas till.
Sedan tror jag att lithium-jon batterier kommer ha stor påverkan på konventionella ubåtar i den närmaste framtiden. En ubåt som ersätter blybatterierna med litiumjon kan i ett slag öka räckvidden på batteri med en faktor på runt 5.