Citat:
Ursprungligen postat av
kef71
Tror du verkligen att dina halmgubbar tillför diskussionen något? Varför är många teister så satans oärliga? Står det verkligen i era sagoböcker att oärlighet varar längst?
Jag hoppas inte jag stört din ateistiska hegemoni...
Visst är tråkigt vi inte alla kan tycka lika.
Det är också tråkigt att när jag gör ett bra inlägg i detta
religionsforum så tar 4-5 st ateister i så dom spricker med att kalla mig saker. Kan ni inte ha ert eget ateismforum?
Jag lovar att jag är mer tolerant än vad ni är.
Jag kallar er inte saker, ni kan få ha ert forum helt för er själva.
Jag tycker att varje person får ha sina åsikter.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sepiritz
Först och främst. Det du drar upp här är ingenting vi diskuterade. Vi diskuterade om vetenskapen någon gång föreslagit ett absolut "ingenting" i sina modeller.
Att du tar upp dina osäkerheter och oförståenden tyder bara på ett behov av att hävda dig när du inte vet vad du snackar om. Nog om det.
Visst är det fantastiskt. Vad jag inte förstår är vad du menar med random naturlagar. Föreslår du att naturlagarna kan vara på något annat vis?
Ja, naturlagar kan vara annorlunda på andra universum. Kan leta upp källan för det, det var nån vetenskaplig artikel.